გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ტყის ეროვნული აღრიცხვის შედეგების ანგარიშის პრეზენტაციას დაესწრო
საქართველოში ტყის პირველი ეროვნული აღრიცხვა გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ტექნიკური და გერმანიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.
ტყის ეროვნული აღრიცხვის საველე სამუშაოები ქვეყნის მასშტაბით 2019-2021 წლებში განხორციელდა, ხოლო 2022-2023 წლებში საველე სამუშაოების შედეგად მიღებული მონაცემები დამუშავდა და შესაბამისი ანგარიში და რეკომენდაციები მომზადდა. აღნიშნული ტყის მონიტორინგის სისტემისა და სამეცნიერო კვლევების განვითარების, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავებისა და კვლევითი ინსტიტუტების გაძლიერების შესაძლებლობას იძლევა.
ნინო თანდილაშვილმა მადლობა გადაუხადა გერმანულ მხარეს მხარდაჭერისთვის  და აღნიშნა, რომ საქართველოში პირველად ჩატარდა ტყის ეროვნული აღრიცხვა და ინვენტარიზაცია, რაც იმას ნიშნავს, რომ უფრო ზუსტი მონაცემები და ინფორმაცია გვაქვს საქართველოს ტყეებში არსებული მდგომარეობის შესახებ.
„ტყის ეროვნული აღრიცხვის პროცესში ჩართულები იყვნენ როგორც საერთაშორისო, ისე ქართველი ექსპერტები. საქართველოს ტყეებს, რომელიც ფარავს ქვეყნის ტერიტორიის 40%-ზე მეტს, სჭირდება ყურადღება და მოვლა, განსაკუთრებით კლიმატის ცვლილების ფონზე. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ რეფორმა, რომელიც საქართველოს ტყის კოდექსის მიღებით დავიწყეთ, წარმატებით გაგრძელდეს, ქვეყნის მასშტაბით შეიქმნას სატყეო მეურნეობები, დაინერგოს ტყის რესურსების დამზადების მდგრადი პრაქტიკა, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდეს ტყის მოვლა-აღდგენის ღონისძიებებზე. ეს ყველაფერი უზრუნველყოფს შევინარჩუნოთ ის უნიკალური რესურსი, რასაც საქართველოს ტყეები ჰქვია“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ ტყის ეროვნული აღრიცხვის შედეგების ანგარიშის პრეზენტაცია საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდამჭერი პროექტის „ECO Georgia”-ს ფარგლებში გაიმართა, რომელიც თანადაფინანსებულია კლიმატის მწვანე ფონდისა და გერმანიის, შვეიცარიისა და საქართველოს მთავრობების მიერ და ხორციელდება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მიერ.
„ტყის ეროვნული აღრიცხვის შედეგებმა გვაჩვენა, რომ საქართველოს ტყეები მდიდარია ბიომრავალფეროვნებით, ხეთა სახეობებითა თუ ბუნებრივი ტყის ტიპებით. ამასთან ერთად, ჩვენ დავინახეთ, რომ საქართველოს სჭირდება გარკვეული დრო, რათა აღიდგინოს მერქნული რესურსების მარაგი, შეინარჩუნოს ბიომრავალფეროვნება და ეკოსისტემური მომსახურებები, რაც უზრუნველყოფს ტყეების კონსერვაციას და ხელს შეუწყობს ბუნებრივი კატასტროფების თავიდან აცილებას“, - განაცხადა პროექტ „ECO Georgia”-ს ტყის მდგრადი მართვის კომპონენტის ხელმძღვანელმა კრისტიან გოენერმა.
როგორც საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩმა ერნსტ პეტერ ფიშერმა აღნიშნა, მნიშვნელოვანია ერთობლივი მუშაობა, რათა ქვეყანამ შეინარჩუნოს ბუნება და, ამავე დროს, მიიღოს ეკონომიკური სარგებელი.

The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili, attended the Presentation of the National Forest Inventory Program Report.
It should be mentioned, that the first national forest inventory program was implemented with the support of the German Government and the technical assistance of the German Society for International Cooperation (GIZ).
The National forest inventory fieldwork was conducted across the country in 2019 - 2021, and the data obtained as a result of the fieldwork was processed and the corresponding report and recommendations were prepared in 2022-2023.
All mentioned above provide an opportunity for creating a forest monitoring system, conducting scientific research, developing evidence-based policies, and strengthening research institutions.
Mrs. Nino Tandilashvili thanked the German side for their assistance, stating that for the first time in Georgia, a national forest registration and inventory was conducted, resulting in more accurate data and information about the state of Georgia's forests.
"Both international and Georgian experts were involved in the national forest registration process. The forests of Georgia, which cover more than 40% of the country's territory, need attention and maintenance, especially in light of climate change. It is crucial to mention that the reform, which we started with the adoption of the Forest Code of Georgia, should continue successfully, forest farms should be created across the country,   sustainable practices of forest resource production should be adopted, and special attention should be paid to forest maintenance and restoration measures. All mentioned above ensure that we preserve the unique resource called the forests of Georgia", said Mrs. Nino Tandilashvili.
It should be mentioned that the presentation of the report on the results of the national forest inventory was held within the framework of the "ECO Georgia" project -supporting the implementation of the forest sector reform in Georgia, which is co-financed by the Green Climate Fund and the governments of Germany, Switzerland, and Georgia and is being implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Ministry of Economy and Sustainable Development and the German Society for International Cooperation (GIZ).
"The national forest inventory results showed us that the forests of Georgia are rich in biodiversity, tree species, and natural forest types. At the same time, we saw that Georgia needs some time to restore the stock of wood resources, preserve biodiversity and ecosystem services, which will ensure the conservation of forests and help prevent natural disasters," stated Mr. Christian Gönner, the Head of the Sustainable Forest and Management component of the ''ECO. Georgia'' project.
According to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Georgia, H.E. Ernst Peter Fischer, it is essential to work together so that the country can preserve nature, while still reaping economic benefits.