ოთარ შამუგია: „2014 წელს, ასოცირების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერით დაიწყო ამბიციური რეფორმები გარემოსდაცვითი პოლიტიკის თითქმის ყველა სფეროში“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა ოთარ შამუგიამ აგრარულ საკითხთა, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ განხორციელებული ღონისძიებების შედეგების მოკლე მიმოხილვა და სამომავლო ხედვები წარადგინა.
როგორც მინისტრობის კანდიდატმა აღნიშნა, 2014 წელს ასოცირების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერით დაიწყო ამბიციური რეფორმები გარემოსდაცვითი პოლიტიკის თითქმის ყველა სფეროში. ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული 27 გარემოსდაცვითი დირექტივიდან საკანონმდებლო დაახლოება უკვე განხორციელებულია 20 სამართლებრივ აქტთან, ხოლო 7-თან დასაახლოებლად მუშაობა გრძელდება.
„ბიომრავალფეროვნების დაცვის ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოში შექმნილია სხვადასხვა კატეგორიის 100 დაცული ტერიტორია და მათი ფართობი შეადგენს 912 ათას ჰექტარზე მეტს შეადგენს, რაც ქვეყნის ტერიტორიის დაახლოებით 13.1%-ია. ჩვენ აქტიურად ვაგრძელებთ ამ მიმართულებით მუშაობას და პარლამენტში წარდგენილია გურიის ეროვნული პარკის დაარსების შესახებ კანონპროექტი; მიმდინარე წელს განხორციელდება კვლევები სამეგრელოსა და ზემო სვანეთში დაცული ტერიტორიების დაარსების და ასევე, რაჭაში არსებული დაცული ტერიტორიის გაფართოების მიმართულებით. ვაგრძელებთ ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას.  წელს დასრულდება 15 დაცულ ტერიტორიაზე 1 200 კმ-მდე სიგრძის საფეხმავლო ბილიკების და თანმდევი ტურისტულ-რეკრეაციული ინფრასტრუქტურის მოწყობა, რომლისთვისაც 30 მლნ ლარზე მეტი იქნა გამოყოფილი. ასევე წელს, სულ მცირე 10 ლოკაციაზე შეიქმნება ახალი ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურა რისთვისაც 10 მლნ ლარი იქნება მიმართული. აღნიშნულის შედეგია, რომ  2023 წელს საქართველოს დაცულ ტერიტორიებზე დაფიქსირდა 1 070 000 ვიზიტორი, რაც 2022 წლის მონაცემებთან შედარებით 19%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა აღნიშნა, რომ ბოლო წლებში ქვეყანამ მიიღო რამდენიმე ფუნდამენტური კანონი - ტყის კოდექსი, კანონები გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ, აკვაკულტურის შესახებ, წყლის რესურსების მართვის შესახებ და სამრეწველო ემისიების შესახებ. 2023 წლის ბოლოს მთავრობამ მოიწონა ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ კანონის პროექტი, რომელიც შემდგომი განხილვისთვის პარლამენტშია წარდგენილი.

Otar Shamugia: "Ambitious reforms in almost all areas of environmental policy had begun after the signing of the Association Agreement in 2014''.
The candidate for the position of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, provided a brief overview of the outcomes of the measures implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and submitted future visions at the joint session of the Agrarian Issues, Environmental Protection and Natural Resources, Sectoral Economy and Economic Policy, Regional Policy and Self-Government and Finance-Budget Committees.
According to Mr. Shamugia, ambitious reforms in almost all areas of environmental policy began after the signing of the Association Agreement in 2014. Out of the 27 environmental directives stipulated by the Association Agreement, legislative approximation has already been implemented with 20 legal acts, and work is underway to approximate 7 more.
" To support biodiversity conservation, Georgia has established 100 protected areas of various classifications, accounting for approximately 13.1% of the country’s territory. We actively continue to work in this direction and have already submitted the draft law on establishing the Guria National Park to the Parliament. This year, studies will be conducted on establishing protected areas in Samegrelo and Zemo-Svaneti regions and expanding the existing protected area in the Racha region.
We continue to develop the ecotourism infrastructure in Georgia, including constructing up to 1,200 km of hiking hills and recreational infrastructure, which will be completed in 15 protected areas in 2024, and the government has already allocated more than GEL 30 million for this project. Moreover, this year, new ecotourism infrastructure will be created in at least 10 locations, for which GEL 10 million will be allocated. As a result, 1,070,000 visitors were recorded in the protected areas of Georgia in 2023, which is a 19 percent increase compared to 2022," said Mr. Otar Shamugia.
In recent years, Georgia has adopted several fundamental laws, such as the Forest Code, laws on Environmental Liability, Aquaculture, Water Resources Management, and Industrial Emissions. At the end of 2023, the government approved the draft law on biological diversity, which has been submitted to the Parliament for further consideration.