საქართველო რადიაციის მონიტორინგის საერთაშორისო სისტემას შეუერთდა
საქართველო ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს რადიაციის მონიტორინგის საერთაშორისო სისტემას (IRMIS) შეუერთდა. ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს მფლობელობაში არსებული გარემოს რადიაციული ფონის მონიტორინგის სადგურებიდან გამოსხივების მაჩვენებლები ავტომატურად მიეწოდება IRMIS სისტემას და მიმდინარე რეჟიმში აისახება საერთაშორისო რუკაზე.
საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებების გათვალისწინებით შექმნილი IRMIS სისტემა მნიშვნელოვანი მექანიზმია ბირთვული ან რადიოლოგიური საგანგებო სიტუაციების ადრეული შეტყობინებისა და რეაგირების მართვის პროცესში. სისტემაში ჩართული სახელმწიფოების მონაცემები ბუნებრივი რადიაციული ფონის მიმდინარე რეჟიმში მონიტორინგისა და შესაბამისად, ეფექტიანი გადაწყვეტილებების დროული მიღების შესაძლებლობას იძლევა.
„IRMIS სისტემაში ჩართვა ადასტურებს საქართველოს ერთგულებას ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სფეროს მარეგულირებელი საერთაშორისო სამართლებრივი რეჟიმისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის მიმართ“, - აღნიშნა ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს უფროსმა ხატია ჯიქურიძემ.
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს ინციდენტებისა და საგანგებო სიტუაციების ცენტრის დირექტორის განცხადებით, ამგვარი ჩართულობა მნიშვნელოვნად აძლიერებს საერთაშორისო თანამშრომლობას მოსახლეობისა და გარემოს დაცვის მიზნებისთვის.
ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს მიერ რადიაციული ფონის მონიტორინგის სადგურებზე განხორციელებული ტექნიკური ღონისძიებებისა და პროგრამული უზრუნველყოფის შედეგად, საქართველომ შეიძინა IRMIS სისტემის რიგით 50-ე კონტრიბუტორი სახელმწიფოს სტატუსი.

Georgia has joined the International Radiation Monitoring Information System of the International Atomic Energy Agency thus, the radiation indicators received from the Agency of Nuclear and Radiation Safety will be automatically supplied to the IRMIS system and reflected on the international map.
The IRMIS system, created under Georgia’s international obligations, is an essential mechanism in the early warning /notification and response management process of nuclear or radiological emergencies.
In the event of a nuclear or radiological emergency, the IRMIS system supports the assessment of the radiological situation and provides critical data to inform emergency response decision-makers immediately.
"Inclusion in the IRMIS system confirms Georgia's commitment to the international legal framework for nuclear and radiation safety and international cooperation," said Mrs. Khatia Jikuridze, Head of the Nuclear and Radiation Safety Agency.
According to Mr. Carlos Torres Vidal, Director of the IAEA's Incident and Emergency Centre, such participation promotes international collaboration for people and environmental protection.
Georgia became the 50th contributing state to the IRMIS system due to the Nuclear and Radiation Safety Agency's technical measures and software implemented/installed at radiation background monitoring stations in the country.