გარემოსდაცვითი კანონმდებლობა მკაცრდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა გარემოსდაცვითი კანონმდებლობის გამკაცრებასთან დაკავშირებული ცვლილების პაკეტი აგრარულ საკითხთა და გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტების სხდომაზე წარადგინა.
მინისტრის პირველი მოადგილის განმარტებით, ცვლილებების პაკეტი შავი ზღვის დაბინძურებისთვის სანქციის გამკაცრებას ითვალისწინებს, 65 000 ლარიანი ჯარიმა იზრდება და ხდება 100 000 ლარი; ამასთან, ელექტროშოკური აპარატის ბრუნვა ხდება დასჯადი და ამ მიმართულებით შემოდის საჯარიმო სანქცია.
„ზღვის დაბინძურება ნეგატიურ გავლენას ახდენს ბიომრავალფეროვნებზე. ევროკავშირის ქვეყნებში ზღვის დაბინძურებაზე საკმაოდ მაღალი საჯარიმო სანქციებია, შესაბამისად აღნიშნული ცვლილება არის რეკომენდაცია ევროკავშირის მხრიდანაც“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
საკანონმდებლო ცვლილებების თანახმად, თევზმიმზიდი ელექტროშოკური მოწყობილობის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა, შენახვა, ტარება, გადაცემა ან გასხვისება გამოიწვევს დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის იარაღის კონფისკაციით, ხოლო განმეორების შემთხვევაში, გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის იარაღის კონფისკაციით.
თევზჭერის ელექტრო იარაღის დამზადება, შეძენა, შენახვა, ტარება, გადატანა-გადაზიდვა, გადაგზავნა, გასაღება გამოიწვევს დაჯარიმებას 3000 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის იარაღის კონფისკაციით, ხოლო განმეორების შემთხვევაში, გამოიწვევს დაჯარიმებას 6000 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის იარაღის კონფისკაციით.
ცვლილებების პაკეტი აგრარულ საკითხთა და გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტებმა, პირველი მოსმენით განიხილეს და მხარი დაუჭირეს.

Environmental legislation is getting stricter.
At the Agrarian Issues, Environmental Protection, and Natural Resources Committee session, Mrs. Tandilashvili submitted a package of amendments aimed at strengthening environmental legislation.
According to the First Deputy Minister, the package of amendments envisages the tightening of sanctions for polluting the Black Sea, with the GEL 65,000 fine increasing to GEL 100,000. Furthermore, the rotation of the electric shock device is prohibited, and a fine sanction is imposed in this regard.
"Marine pollution is harmful to biodiversity. Accordingly, there are fairly severe fines for marine pollution in European Union nations, the proposed modification is also a recommendation from the European Union", said Mrs. Nino Tandilashvili.
According to the legislative amendments, the illegal purchase, storage, carrying, transfer, or selling of a fish-catching electric shock device will result in a fine of GEL 1000, confiscation of the crime weapon, and a fine of 2000 GEL if repeated.
Manufacturing, purchasing, storing, carrying, transporting, transmitting, sending, and selling fishing electric weapons will result in a fine of GEL 3000, confiscation of the criminal weapon, and punishment of GEL 6000 if repeated.