გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ევროკავშირის პროგრამის „სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა“ (ENPARD) მმართველი კომიტეტის 33-ე სხდომას დაესწრო.
მინისტრმა ევროკავშირს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ „სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამამ“ საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი წევრი ქვეყნის სტატუსის მინიჭების საქმეში მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა.
„ENPARD მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საქართველოს სოფლის მეურნეობის პოლიტიკის ევროკავშირის სოფლის მეურნეობის პოლიტიკასთან დაახლოების მიმართულებით. პროგრამის ფარგლებში, 230 მლნ ევროზე მეტი გამოიყო, მათ შორის იყო საბიუჯეტო დახმარებაც, გვქონდა კონკრეტული ინდიკატორები, რომლის უდიდესი ნაწილი შევასრულეთ. მმართველი კომიტეტის 33-ე სხდომაზე ვისაუბრეთ მომავალში გადასადგმელ ნაბიჯებზე. ევროკომისიის ანგარიშის ფარგლებში გამოქვეყნებული რეკომენდაციების შესასრულებლად კონკრეტული გეგმა გვაქვს შემუშავებული, რომელიც ჩვენს პარტნიორებს გავუზიარეთ, მათი მხრიდან მხარდაჭერის მზაობა დაფიქსირდა, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელმა ნიკოლას სენდეროვიჩმა საქართველოს მიერ მიღწეულ პროგრესზე გაამახვილა ყურადღება.
„ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ; გვქონდა დისკუსია, როგორ შეიძლება გამოვიყენოთ ENPARD-ის გამოცდილება და მხარი დავუჭიროთ საქართველოს გადავიდეს ევროკავშირთან მოლაპარაკებების გახსნის ეტაპზე. დიდი სურვილი მაქვს, მეტი ქართული პროდუქცია ვნახო ევროკავშირის ბაზარზე; დარწმუნებული ვარ, ამ მიმართულებით „სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა“ დიდ როლს შეასრულებს“, - განაცხადა ნიკოლას სენდეროვიჩმა.
შეხვედრაზე სურსათის უვნებლობის, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით საქართველოს მიერ გადადგმული ნაბიჯები შეაფასეს და სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს.
ENPARD-ის მმართველი კომიტეტის სხდომა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ორგანიზებით გაიმართა. ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სამინისტროს და მის სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების, ევროკავშირის წარმომადგენლობის, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), ჩეხეთის განვითარების სააგენტოს (CzDA), შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
სხდომის დასრულების შემდეგ, მინისტრის პირველი მოადგილის, ნინო თანდილაშვილის ხელმძღვანელობით ENPARD-ის განმახორციელებელი ორგანიზაციების და დაინტერესებულ მხარეთა შეხვედრა გაიმართა.

Otar Shamugia participates in the ENPARD Steering Committee meeting
.The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, attended the 33rd meeting of the European Union's "European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development" (ENPARD) Steering Committee.
The Minister commended the European Union for its assistance, stating that the "European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development" played an important role in Georgia's acceptance as an EU candidate member state.
" ENPARD plays a significant role in aligning Georgia's agriculture policy with the EU policy. Under the program, more than 230 million euros were allocated, including budget support. We had specific indicators, the vast majority of which we fulfilled.
During the Steering Committee's 33rd meeting, we addressed the steps for the future. We have developed a specific plan for implementing the recommendations published in the framework of the European Commission's report, which we have shared with our partners, the readiness of their support has been recorded, which is crucial", said Mr. Otar Shamugia.
Mr. Nicholas Cendrowicz, the Head of Cooperation at the EU delegation to Georgia, focused on the progress achieved by Georgia.
During the meeting, the parties evaluated the steps taken by Georgia towards food safety and rural/agricultural development and discussed further plans.
"We are actively working. We discussed how we can use ENPARD's experience and support Georgia to move to the opening stage of negotiations with the European Union. I have a great desire to see more Georgian products on the EU market and I am confident that the "European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development" will play a significant role in this direction," said Mr. Nicholas Cendrowicz.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, representatives of the Ministry and relevant agencies included in its system, the European Union Representation, the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO), the United Nations Development Program (UNDP), the Czech Development Agency (CzDA) ), the Swedish International Development and Cooperation Agency (SIDA) attended the meeting which was organized by the United Nations Development Program (UNDP).
Following the session, Mrs. Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister, presided over a meeting of ENPARD implementing organizations and stakeholders.