ოთარ შამუგია USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის შემაჯამებელ ღონისძიებას დაესწრო
USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის შემაჯამებელი ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა, ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში რობინ ლ. დანიგანმა და საერთაშორისო ორგანიზაციის „სოფლის მეურნეობაში ახალი საზღვრების დადგენა“ (CNFA) პრეზიდენტმა სილვან როიმ გახსნეს. ღონისძიებაზე პროგრამის ფარგლებში მიღწეულ შედეგებზე იმსჯელეს და პროგრამის ბენეფიციარი, წარმატებული აგრობიზნესების წარმომადგენლები დააჯილდოვეს.
ოთარ შამუგიამ აშშ-ს მთავრობას და USAID-ს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ აშშ საქართველოს ძლიერი მხარდამჭერია, როგორც პოლიტიკური თვალსაზრისით, ასევე ეკონომიკური განვითარების მიმართულებით.
„ამერიკის შეერთებულ შტატებთან აქტიურად ვთანამშრომლობთ როგორც გარემოს დაცვის, ისე სოფლის მეურნეობის მიმართულებით. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში 1000-ზე მეტმა საწარმომ სხვადასხვა ტიპის მხარდაჭერა მიიღო; დაინერგა სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტები; საწარმოებმა მნიშვნელოვნად გაზარდეს წარმოება და რეალიზაცია, როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საექსპორტო ბაზრებზე. საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია სოფლის მეურნეობის განვითარება. მიმდინარე წელს, ჩვენი ფერმერებისა და მეწარმეების მხარდასაჭერად, 15-მდე პროექტს ვახორციელებთ, რაც ღირებულებათა ჯაჭვის ფაქტობრივად მთელ სპექტრს მოიცავს. პარტნიორებთან ერთად განხორციელებული პროექტები, რა თქმა უნდა, ამ ყველაფერს გაცილებით უფრო ეფექტიანს ხდის. საბოლოო ჯამში, ჩვენი მიზანია მხარი დავუჭიროთ ფერმერებს აწარმოონ ხარისხიანი ქართული პროდუქცია და იყვნენ უფრო კონკურენტუნარიანი მსოფლიო ბაზარზე“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აშშ-ის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში რობინ ლ. დანიგანმა პროგრამის ფარგლებში მიღწეულ შედეგებზე გაამახვილა ყურადღება.
„აშშ და საქართველო 32 წელია პარტნიორობენ და ამ პერიოდის განმავლობაში, აშშ-მა საქართველოსთვის დაახლოებით 6 მლრდ დოლარის ინვესტიცია განახორციელა. USAID-ის სოფლის განვითარების პროგრამამ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა სოფლის მეურნეობის განვითარების საქმეში. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, ექვსი ათასი ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა და პროგრამამ გავლენა იქონია ასი ათასი ადამიანის ცხოვრების გაუმჯობესებაზე და ამავე დროს, სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარებაზე“, - განაცხადა ელჩმა.
როგორც პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, პროგრამის შედეგად, დაახლოებით 150 მლნ-მდე დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი განხორციელდა.
ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების და დარგობრივი ასოციაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამას, რომლის ბიუჯეტი 26.88 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენდა, CNFA ხუთ ნახევარი წლის განმავლობაში ახორციელებდა. პროგრამამ ქვეყნის მასშტაბით ხელი შეუწყო სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარებას, სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკური და სოციალური შესაძლებლობების გაძლიერებას, ახალი ბაზრების ათვისებასა და ექსპორტის ზრდას.
პროგრამის პარტნიორები იყვნენ: გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ა(ა)იპ სოფლის განვითარების სააგენტო, სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტო, სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო, სსიპ „აწარმოე საქართველოში“, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციები, ფინანსური ინსტიტუტები და მედია საშუალებები.

Otar Shamugia participates in the USAID Agriculture Program summary event.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Otar Shamugia, the Minister of Economy and Sustainable Development, Mr. Levan Davitashvili, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Georgia, Mrs. Robin L. Dunnigan, and the President of the International Organization "Setting New Frontiers in Agriculture" (CNFA), Mr. Sylvain Roy, delivered opening remarks at the event.
The event addressed the program's achievements, including honoring and awarding the program's recipients, representatives of successful agribusinesses.
Mr. Shamugia commended the US Government and USAID for their assistance, emphasizing that the US is a significant supporter of Georgia, both politically and economically.
"We actively cooperate with the United States of America in environmental protection and agricultural fields. More than 1000 companies received different types of assistance under the indicated program, including adopting International food safety standards.
Moreover, the companies have significantly increased their production and sales both domestically and in export markets. Agricultural development is one of the top priorities for the Georgian Government. This year, we are implementing over 15 programs to support our farmers and entrepreneurs, covering almost the whole value chain. Projects implemented together with partners make all the abovementioned much more effective. Ultimately, our goal is to support farmers to produce quality Georgian products and become more competitive in the global market," said Mr. Otar Shamugia.
Mrs. Robin L. Dunnigan, the US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia, focused on the results achieved within the program.
"The USA and Georgia have been partners for 32 years, with the United States investing around 6 billion dollars in Georgia throughout that time. The USAID Rural Development Program has played a crucial role in the agricultural development. Within the framework of the said program, six thousand new jobs were created, and the program has improved the lives of one hundred thousand people, while also promoting the development of the agricultural sector," the Ambassador said.
According to the First Vice Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development, Mr. Levan Davitashvili, as a result of the program, agro-food products worth about 150 million dollars were exported.
The representatives of the Parliament of Georgia, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, non-governmental and international organizations, and industry associations attended the meeting.
CNFA carried out the USAID agriculture program for five and a half years, with a budget of  26.88 million US dollars.
The program helped to develop the agricultural sector, boost the economic and social capacities of the rural population, exploit new markets, and increase exports throughout the country.
The partners of the program were: the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Rural Development Agency, the National Food Agency, the National Wine Agency, "Produce in Georgia", international donor organizations, financial institutions, and media outlets.