სატყეო სექტორის რეფორმის საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სატყეო სექტორის რეფორმის საკითხებზე გამართულ სამუშაო შეხვედრას დაესწრო. შეხვედრაზე, ტყის ეროვნული აღრიცხვის შედეგების გათვალისწინებით განსახორციელებელ აქტივობებზე იმსჯელეს და 2024 წლის სამოქმედო გეგმა, სტრატეგიული მიმართულებები და ზოგადად, რეფორმის მიმდინარეობა განიხილეს. აღინიშნა, რომ ტყის მართვის გეგმების მომზადება, ტყის აღდგენის მასშტაბების ზრდა და მოსახლეობის მერქნული რესურსით მომარაგების მექანიზმის გაუმჯობესება მთავარ პრიორიტეტად რჩება.
„ტყის კოდექსის ეფექტიანი აღსრულება და სატყეო სექტორის განვითარება იმგვარად, რომ უზრუნველყოფილი იყოს ჩვენი ტყეების რაოდენობრივ-ხარისხობრივი მაჩვენებლების შენარჩუნება და გაუმჯობესება, ჩვენი მთავარი პრიორიტეტია. ტყის სექტორის რეფორმის მხარდაჭერისთვის, აქტიურად ვაგრძელებთ თანამშრომლობას საერთაშორისო პარტნიორებთან, რათა არსებული გამოწვევების დაძლევა და დადებითი შედეგების მიღწევა კიდევ უფრო სწრაფად მოხდეს“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ უკანასკნელ წლებში, მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა ტყის მდგრადი მართვის გასაძლიერებლად. ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ ტყის ინვენტარიზაციის სამუშაოები 700 000 ჰა-ზე მეტ ფართობზე ჩაატარა; ყოველწიურად იზრდება ტყის აღდგენის სამუშაოების მოცულობა; ქვეყნის მასშტაბით, უკვე მოეწყო 54 „საქმიანი ეზო“ და მიმდინარე წლის განმავლობაში, კიდევ 16 „საქმიანი ეზო“ გაიხსნება; საქმიანობის ეფექტიანობის გაზრდის მიზნით, სააგენტოს რეგიონული სატყეო სამსახურები სატყეო სამეურნეო სამუშაოებისათვის საჭირო სპეციალური ტექნიკით აღიჭურვა.
სატყეო სექტორის რეფორმის საკითხებზე გამართულ სამუშაო შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მოადგილე კახა კაკაბაძე და სამინისტროს შესაბამისი სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელები ესწრებოდნენ.

The working meeting was held to discuss forestry sector reform-related issues.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia attended the working meeting on the forestry sector reform-related issues.
During the meeting, the parties reviewed the actions that will be conducted in response to the results of the national forest inventory, including the 2024 action plan, strategic directions, and overall reform progress. As mentioned, preparing forest management plans, increasing the scope of forest restoration, and improving the mechanism for supplying wood resources to the people, remain the top priorities.
" Our top priority is the effective implementation of the Forestry Code and the development of the forestry sector to maintain and improve quantitative and qualitative indicators of our forests. To support the forestry sector reform, we actively continue to cooperate with international partners to overcome the existing challenges and achieve positive results even faster" noted the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
It should be mentioned that significant steps have been taken in recent years to improve sustainable forest management. The National Forestry Agency conducted forest inventory works on more than 700,000 hectares. Every year, the volume of forest restoration efforts increases. This year, 54 "business yards" have already been organized, and an additional 16 "business yards" will be set up across the country. The regional forestry services of the Agency received special equipment necessary for forestry work to increase the effectiveness of their activities.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, Deputy Minister Mr. Kakha Kakabadze, and the Heads of relevant structural units of the Ministry attended the working meeting.