თენგიზ ნასარიძე ევროკავშირის პოლიტიკის საკითხებში სახელმწიფო მდივნის მოადგილე ბალაზ მოლნარს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძემ და უნგრეთის დელეგაციის წევრებმა ოფიციალურ შეხვედრაზე ევროკავშირის ბაზრის პოტენციალის, ადგილობრივი სასურსათო პროდუქციის კონკურენტუნარიანობისა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშეწყობის საკითხები განიხილეს.
თენგიზ ნასარიძემ უნგრეთის მთავრობას მადლობა გადაუხადა ევროინტეგრაციის გზაზე მხარდაჭერისთვის და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უნგრეთთან თანამშრომლობის გაფართოება და მათი გამოცდილების გაზიარება საქართველოსთვის, როგორც კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყნისთვის, უაღრესად მნიშვნელოვანია.
„საქართველოს და უნგრეთს შორის თანამშრომლობა სულ უფრო მეტად ღრმავდება; 2022 წელს ქვეყნებს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ დეკლარაციას მოეწერა ხელი. აღსანიშნავია, რომ უშუალოდ სოფლის მეურნეობის კუთხით, აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტ-იმპორტის და ერთობლივი სამეცნიერო კვლევების განხორციელების მიმართულებით, ძალიან მჭიდრო ურთიერთობა გვაკავშირებს. სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ევროკავშირის ბაზარზე კონკურენცია მზარდია, ამიტომ ყველა წარმატებული გამოცდილების გაზიარება ჩვენთვის მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მჭიდროდ თანამშრომლობს უნგრეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან; 2023 წელს, აგრუსასურსათო პროდუქციის ვაჭრობის ხელშეწყობის მიზნით, ორ უწყებას შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
„ჩვენ მხარს ვუჭერთ ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკას და ვულოცავთ საქართველოს კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას. რაღა თქმა უნდა, ევროპის ბაზარზე რიგი პრობლემები არსებობს, მათ შორის დაფინანსების წყაროების მოძიების კუთხით, თუმცა ეს ერთ-ერთი დიდი და სტაბილური ბაზარია და უნგრეთი საქართველოს ამ ბაზარზე დამკვიდრებაში დაეხმარება“, - აღნიშნა ბალაზ მოლნარმა.
უნგრეთის დელეგაციის წევრების საქართველოში ვიზიტი 2 დღის განმავლობაში გაგრძელდება. დაგეგმილია სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების წარმომადგენლებთან ოფიციალური შეხვედრები.

Tengiz Nasaridze meets Balázs Molnár, Deputy Secretary of State from the Department for EU Affairs at the Prime Minister's Office.
During the official meeting, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, and the representatives of the Hungarian delegation discussed the potential of the European Union market, the competitiveness of local food products, and promoting the adoption of modern technologies.
Mr. Nasaridze thanked the Hungarian government for supporting Georgia on its path to European integration, emphasizing that expanding cooperation with Hungary and sharing their experience is extremely important for Georgia as a candidate country.
" Bilateral cooperation between Georgia and Hungary is further deepening. In 2022, the two countries signed the declaration on strategic partnership. It is worth mentioning that, from an agricultural perspective, we have very tight ties concerning the export-import of agro-food products, including conducting joint scientific research. Since there is increased competition in the EU market for agricultural products, sharing successful experiences is crucial for us", said Mr. Tengiz Nasaridze.
It is essential to mention that the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia closely cooperates with the Ministry of Agriculture of Hungary. In 2023, the two Agencies signed a Memorandum of Cooperation to promote the trade of agricultural / food products.
"We support the EU enlargement policy and congratulate Georgia on the candidate status. There are several problems in the European market, including finding sources of financing, although this is one of the biggest and stable markets, and Hungary will help Georgia in market positioning," said Mr. Balázs Molnár.
The visit of the Hungarian delegation to Georgia will last for two days. Official meetings are planned with the representatives of various state agencies.