დღევანდელ მთავრობის სხდომაზე კლიმატის ცვლილების 2024-2025 წლების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცეს
კლიმატის ცვლილება და მასთან დაკავშირებული არაერთი გამოწვევა მსოფლიო დღის წესრიგის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტია. საქართველო, საერთაშორისო საზოგადოების შეთანხმებების და გადაწყვეტილებების ფარგლებში, აქტიურად ახორციელებს ყველა იმ აქტივობას, რომელიც დაკავშირებულია კლიმატის ცვლილებებთან ადაპტაციის და შერბილების საკითხებთან. გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის პარიზის შეთანხმების და საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებით აღებული ვალდებულებების შესრულების მიზნით, საქართველომ 2021 წელს შეიმუშავა და დაამტკიცა ეროვნულად განსაზღვრული წვლილის დოკუმენტი (NDC), რომლითაც განისაზღვრა 2030 წლისთვის სათბური აირების ემისიების შემცირების სამიზნე მაჩვენებლები.
სამოქმედო გეგმაში  გაიწერა უახლოეს 2 წელიწადში კლიმატის ცვლილების შერბილების კუთხით ქვეყანაში დაგეგმილი ღონისძიებები ქვეყნის ეკონომიკის შვიდ სექტორში:
ენერგეტიკის გენერაცია და გადაცემა;
ტრანსპორტი;
შენობები;
მრეწველობა;
სოფლის მეურნეობა;
ნარჩენების მართვა;
სატყეო მეურნეობა.
საერთო ბიუჯეტი შეადგენს 3 694 328 186 ლარს
დაფინანსების მნიშვნელოვანი წილი მოდის ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე ენერგეტიკისა და ნარჩენების სექტორებში. კერძოდ, ენერგეტიკის სექტორში პრიორიტეტული მიმართულებები იქნება ქარის მზის და ჰიდრო ელექტროსადგურების მშენებლობა.  ნარჩენების სექტორში მნიშვნელოვანია ახალი ნაგავსაყრელების მოწყობა/მოწყობის დაწყება და არსებული ნაგავსაყრელების განახლება, ასევე ურბანული ჩამდინარე წყლების გამწმენდი ნაგებობების მშენებლობა.
მნიშვნელოვანი მიმართულებაა ტრანსპორტის სექტორიც, რომელშიც პრიორიტეტულია მობილობის არამოტორიზებული (მეტროს სადგურების მოდერნიზაცია, საბაგირო ტრანსპორტის განვითარების ხელშეწყობა, ველობილიკების მოწყობა) საშუალებებისა და საზოგადოებრივი ტრანსპორტის წახალისება (კერძოდ, თბილისში). ასევე, ავტომობილებიდან გამონაბოლქვის დონის კონტროლის ტექნიკური მექანიზმის დანერგვა.
სოფლის მეურნეობის სექტორში აქცენტი გაკეთდება ქარსაფარი ზოლების მდგრადი მართვის გაუმჯობესებასა და კლიმატ-გონივრული სოფლის მეურნეობის პრაქტიკების თანდათანობით დანერგვასა და მათ პოპულარიზაციაზე ცნობიერების ამაღლების საშუალებით.
სატყეო სექტორის მიერ ნახშირბადის შთანთქმის შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით დაგეგმილია ტყის აღდგენა-გაშენების ღონისძიებები დეგრადირებული ტყის ტერიტორიაზე, ასევე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ტყის მდგრადი მართვის გაუმჯობესებას (გაგრძელდება ტყის ინვენტარიზაცია, მომზადდება ტყის მართვის გეგმები 5 სატყეო უბნისთვის და დაიხვეწება ტყის საინფორმაციო და მონიტორინგის სისტემა).
აღსანიშნავია, რომ 2021-2023 წლების და ახალი, 2024-2025 წლების კლიმატის სამოქმედო გეგმებით განსაზღვრული ღონისძიებები რომ არ გატარებულიყო, 10-12%-ით მეტი კლიმატის ცვლილების გამომწვევი აირების ემისია ექნებოდა საქართველოს.  ახალი ორწლიანი გეგმა საშუალებას მოგვცემს ემისიების დონე შევინარჩუნოთ 10-12%-ით დაბალ ნიშნულზე, რადგან 2021-2023 წლებში განხორციელებული ღონისძიებების ეფექტიც აისახება შემცირებულ ემისიებში, რომელსაც დაემატება 2024-2025 წლებში განსახორციელებელი საქმიანობები. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, როგორც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნისთვის, რათა კლიმატის ცვლილების მიმართულებით ევროკავშირის პოლიტიკის შესაბამისად დასახული ამბიციური მიზნები მიღწეული იყოს.
მნიშვნელოვანია, რომ დოკუმენტი მომზადდა შესაბამისი უწყებების აქტიური ჩართულობით და მონაწილეობით, ასევე გაიმართა არაერთი საჯარო კონსულტაცია ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართულობით.

The Government of Georgia approves the 2024-2025 Climate Change Action Plan.
Climate change and several related challenges are one of the top priorities of the world agenda. Georgia actively carries out all the activities linked to climate change adaptation and mitigation in compliance with international agreements and decisions.
In 2021, Georgia developed and approved a Nationally Determined Contribution (NDC) document outlining the target indicators for reducing greenhouse gas emissions by 2030, which aims to fulfill its obligations under the Paris Agreement of the United Nations Framework Convention on Climate Change and the EU-Georgia Association Agreement.
The action plan outlines the steps that the country will take over the next two years to mitigate climate change in seven different economic sectors of the country:
⮚ energy generation and transmission;
⮚ transport;
⮚ buildings;
⮚ industry;
⮚ agriculture;
⮚ waste management;
⮚ forestry.
The total budget is GEL 3,694,328,186.
A ‘’significant share’’ of funding comes from infrastructure projects in the energy and waste sectors. In particular, the construction of hydropower, solar, and wind plants will be top priorities in the energy sector, while setting up new landfills and upgrading existing ones—including constructing urban wastewater treatment facilities—are essential in the waste sector. The action plan also embraced improvements in the following fields:
The transportation sector is also crucial, with a focus on promoting public transport (especially in Tbilisi) and non-motorized modes of transport (such as modernization of metro stations, fostering the development of cable-propelled transit system, designing bike lanes and adopting a technical mechanism for controlling the level of emissions from vehicles.
The agricultural sector focuses on improving the sustainable management of windbreaks and gradually adopting and promoting climate-smart agricultural practices through awareness-raising approaches.
In addition to planting and forest restoration initiatives planned for degraded areas, the special focus will be placed on enhancing sustainable forest management, which includes continuing the forest inventory, creating management plans for five distinct forest areas, and improving the forest information and monitoring system. The above-mentioned actions are intended to enhance the forestry sector's capacity to absorb carbon.
It should be mentioned that Georgia would have released 10-12% more greenhouse emissions into the atmosphere if the measures outlined in the new 2024–2025 and 2021–2023 Climate Action Plans had not been put into action.
The new two-year plan will allow us to keep the level of emissions at a 10-12% lower level since the effect of environmental measures implemented in 2021-2023 will result in reduced emissions, which will be added to the activities to be implemented in 2024-2025.
This is especially important for Georgia, as a candidate country for EU membership, to achieve the ambitious goals outlined in the EU policy regarding climate change.
It is essential to mention that the document was prepared with the active involvement and participation of relevant agencies, and several public consultations were held with the involvement of all stakeholders.