ოთარ შამუგია: „მნიშვნელოვანია, მხარში დავუდგეთ ჩვენს ფერმერებს, ერთწლოვანი კულტურების მოვლა-მოყვანისთვის საჭირო ხარჯების დაფინანსებაში“
„ჩვენ წელსაც, როგორც გასულ წელს, მივცემთ საშუალებას ფერმერებს, რომლებიც დაკავებულები არიან ერთწლოვანი კულტურების მოყვანით, აიღონ სესხი ერთწლოვანი კულტურების მოსაყვანად; დავაფინანსებთ 1 წლის განმავლობაში 9%-ის  ოდენობით საპროცენტო განაკვეთს;  სესხის მაქსიმალური ოდენობა იქნება 100,000 ლარი. მნიშვნელოვანია, მხარში დავუდგეთ ჩვენს ფერმერებს, ერთწლოვანი კულტურების მოვლა-მოყვანისთვის  საჭირო ხარჯების დაფინანსებაში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ მედიასთან გამართულ შეხვედრაზე.
აღსანიშნავია, რომ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის მეშვეობით, სოფლის განვითარების სააგენტო ფერმერებს დაეხმარება ერთწლოვანი კულტურების - ბოსტნეული, მარცვლოვანი და ბაღჩეული კულტურების მოყვანის მიმდინარე ხარჯების დაფარვაში მცენარის მოვლისა და მოყვანის ყველა ეტაპზე; ეს იქნება სათესი და სარგავი მასალის, სასუქებისა და მცენარეთა დაცვის ბიოლოგიური საშუალებების  შეძენა. გათვალისწინებულია მუშახელისა და  სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაქირავების, ასევე  გამოყენებული საწვავის ხარჯი.
მინისტრმა ჟურნალისტებთან მეთხილე ფერმერების მხარდაჭერის შესახებაც გააკეთა განცხადება. აღსანიშნავია, რომ თხილის პირველადი წარმოების ქვეკომპონენტში ფინანსდება 3 ჰა მეტი ფართობის თხილის ბაღებში მოსავლის მოყვანის ყველა ხარჯი, 1 ჰა-ზე არაუმეტეს 3000 ლარი; სესხის მოცულობა 5 000-დან მაქსიმალური თანხა 300 000 ლარი, თანადაფინანსების ვადაა 12 თვე, თანადაფინანსების პროცენტი - 8%.

Otar Shamugia: " It is important to support our farmers in financing the expenses necessary for the maintenance/ care and cultivation of annual crops".
"As in the previous year, we will allow farmers- who are cultivating annual crops to take loans for growing annual crops. We will finance an interest rate of 9% for a year. The maximum loan amount will be GEL 100,000. It is important to support our farmers in financing the expenses necessary for the maintenance/ care and cultivation of annual crops", the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, spoke with the media representatives after the government session.
We should mention that through the "Preferential Agrocredit" project, the Rural Development Agency will assist farmers in covering their current costs of growing annual crops - vegetables, cereals, and orchard crops at all stages of plant care and cultivation, including purchasing sowing and planting material, fertilizers and biological means of plant protection. The cost of hiring labor and agricultural machinery, fuel used, etc.
The Minister has made a statement about the support for hazelnut farmers. It is worth mentioning that all crop-growing expenses in hazelnut orchards larger than 3 hectares are funded within the subcomponent of the primary hazelnut production, with no more than GEL 3000 per hectare. The loan volume ranges from 5,000 to a maximum of GEL 300,000. The co-financing interest rate is 8%, and the co-financing period is 12 months.