ოთარ შამუგია სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის სოფლის განვითარების რეგიონული ჯგუფის (SWG) გენერალურ მდივანს ბობან ილიჩს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის სოფლის განვითარების რეგიონული ჯგუფის (SWG) გენერალურ მდივანს ბობან ილიჩს შეხვდა.
შეხვედრაზე მინისტრმა სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის სოფლის განვითარების რეგიონულ ჯგუფში საქართველოს დამკვირვებლის სტატუსით გაწევრიანების მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრა და ჯგუფის გენერალურ მდივანს აღნიშნული ინიციატივისთვის მადლობა გადაუხადა.
„ჩვენთვის, როგორც ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყნისთვის, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი და საპასუხისმგებლოა სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის სოფლის განვითარების რეგიონულ ჯგუფში დამკვირვებლის სტატუსით გაწევრიანება. ევროკავშირის წევრობა ქართველი ხალხის ერთსულოვანი არჩევანია. ევროინტეგრაციის გზაზე ჩვენ მნიშვნელოვანი პროგრესი გვაქვს, მაგრამ რჩება გამოწვევები, რაშიც პარტნიორი ქვეყნების  გამოცდილების გაზიარება და მხარდაჭერა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ვფიქრობ, ჯგუფის წევრობის პირობებში შევძლებთ გარემოსდაცვითი და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით საუკეთესო პრაქტიკის და გამოცდილების გაზიარებას, რაც დაგვეხმარება ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების დროულ და ეფექტიან შესრულებაში. საკითხი, უაღრესად მნიშვნელოვანია და ამ პროცესში პირადად ვიქნები ჩართული“,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
„გილოცავთ, თქვენ მეგობრების ჯგუფს შემოუერთდით.  ჩვენი მიზანია, ჯგუფის წევრ ქვეყნებთან მჭიდრო კომუნიკაციით და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებით, ხელი შევუწყოთ ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის მდგრად განვითარებას. მაქვს ნაყოფიერი თანამშრომლობის მოლოდინი“,- განაცხადა ბობან ილიჩმა.
სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის სოფლის განვითარების რეგიონული ჯგუფი წარმოადგენს საერთაშორისო მთავრობათაშორის ორგანიზაციას, რომელიც 2005 წლიდან, დაინტერესებულ მხარეებთან მუდმივი თანამშრომლობით ხელს უწყობს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის მდგრადი პრინციპების განვითარებას.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia meets Boban Ilic, Secretary General of the Regional Rural Development Standing Working Group (SWG) in Southeast Europe.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, met with Mr. Boban Ilic, Secretary General of the Regional Rural Development Standing Working Group (SWG) in Southeast Europe.
During the meeting, the Minister emphasized the importance of Georgia -becoming an observer in the Regional Rural Development Standing Working Group (SWG) in Southeast Europe and thanked the Secretary-General for the mentioned initiative.
" For us, as a nation striving for EU membership, it is especially important and accountable to become an observer in the Regional Rural Development Standing Working Group (SWG) in Southeast Europe. Membership in the European Union is a unanimous choice of the Georgian people. We have made significant progress on the road to European integration, but challenges remain, in which the sharing of experience and support of partner countries is crucial. I believe that by being a part of the group, we will be able to share the best practices and experiences gained in the agricultural and environmental protection fields, which will enable us to fulfill our commitments under the Association Agreement in a timely and efficient manner", said Mr. Otar Shamugia.
"Congratulations, you have joined the group of friends. Our goal is to promote the sustainable development of agriculture in the country by closely communicating with the member countries of the group and sharing best practices. I expect fruitful cooperation", said Mr. Boban Ilyich.
Since 2005, the Regional Rural Development Standing Working Group (SWG) in Southeast Europe has been an international intergovernmental organization dedicated to advancing the sustainable development of rural and agricultural principles through continuous collaboration with stakeholders.
The Deputy Minister, Mr. Tengiz Nasaridze, and representatives of relevant services of the Ministry attended the meeting at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.