თენგიზ ნასარიძე: „სოფლის მეურნეობის დარგში ინვესტიციის ჯამურმა მოცულობამ 7,64 მილიარდ ლარს გადააჭარბა”
სოფლის მეურნეობის დარგში არსებული გამოწვევები, პერსპექტივები და ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების საკითხები სახელმწიფო უწყებების და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებმა ერთობლივ შეხვედრაზე განიხილეს.
შეხვედრას საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ნინო წილოსანი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე, საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული და USAID-ის ეკონომიკური ზრდის ოფისის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი ენი სთიდი ესწრებოდნენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ სახელმწიფოს მიერ ევროკავშირთან, საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებთან და ფონდებთან ერთად განხორციელებულ პროექტებზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ სოფლის მეურნეობის დარგში ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა წლიდან წლამდე იზრდება.
„10 წელზე მეტია, ვახორციელებთ სხვადასხვა მხარდამჭერ პროგრამას, რომლის ფარგლებშიც სოფლის მეურნეობის დარგში ინვესტიციის ჯამურმა მოცულობამ 7,64 მილიარდ ლარს გადააჭარბა, საიდანაც სახელმწიფო თანადაფინანსება თითქმის 2,04 მილიარდი ლარია. სახელმწიფო პოლიტიკის ხელშეწყობით, აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი ყოველწლიურად მზარდია. 2023 წელს, საქართველოდან მსოფლიოს 106 ქვეყანაში ექსპორტირებულია, რეკორდული, 1.44 მილიარდამდე აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქცია, რაც 2022 წლის მაჩვენებელს 15%-ით აღემატება, ხოლო ბოლო 12 წელიწადში გვაქვს 181%-იანი ზრდის მაჩვენებელი“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.
შეხვედრაზე საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მიერ განხორციელებული თემატური მოკვლევის „ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა აგრარულ სექტორში“ შედეგები განიხილეს. აღნიშნული დოკუმენტი USAID-ის ინოვაციების პროგრამის ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა.
„მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის პორტფელში სახელმწიფო პროგრამების და კრედიტების სუბსიდირების მიმართულებით შთამბეჭდავი დინამიკა გვაქვს, კერძო ბიზნესის მხრიდან აგრარული სექტორის დაკრედიტება მაინც ძალიან დაბალია. ჩვენ მიერ განხორციელებულმა თემატურმა მოკვლევამ გვაჩვენა ის წინააღმდეგობები, რომელიც საბანკო სექტორს აქვს. გაიცა რეკომენდაციები როგორც სახელმწიფო უწყებებისთვის, ასევე ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებისთვის“, - აღნიშნა ნინო წილოსანმა.
USAID-ის ეკონომიკური ზრდის ოფისის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ენი სთიდმა ამერიკის მთავრობის მხრიდან საქართველოს უწყვეტ მხარდაჭერას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ 30 წელია აშშ მხარში უდგას საქართველოს ეკონომიკის მდგრადი განვითარების მიმართულებით.
შეხვედრა საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის ორგანიზებით გაიმართა და მასში მონაწილეობა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის, USAID-ის, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის, სოფლის განვითარების სააგენტოს, ბანკებისა და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა მიიღეს.

Tengiz Nasaridze: "The overall investment in agriculture exceeded GEL 7.64 billion.
At the joint meeting, officials from state agencies and the representatives of the business sector discussed the challenges, perspectives, and issues of improving access to financial resources in the agricultural field.
Mrs. Nino Tsilosani, Deputy Speaker of the Parliament of Georgia, Mr.Tengiz Nasaridze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Gela Samkharauli, Chairman of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, and Mrs. Annie Steed, Acting Director of the USAID Georgia Economic Growth Office attended the meeting.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture focused on the projects implemented by the state jointly with the European Union, international donor organizations, and funds, noting that access to finances in agriculture is increasing year by year.
"For more than ten years, we have been implementing various support programs, within which the total amount of investment in agriculture has exceeded GEL 7.64 billion, of which the state co-financing is almost GEL 2.04 billion. The export of agro-food products is annually increasing due to state policy. In 2023, Georgia exported a record number of agro-food products worth up to 1.44 billion US dollars to 106 countries, which is 15% higher than the rate of 2022, and in the last twelve years, we have a growth rate of 181%", said Mr. Tengiz Nasaridze.
During the meeting, the parties discussed the results of the thematic inquiry of the Agrarian Issues Committee, focusing on "Access to finance in the agricultural sector from the perspective of private financial institutions." The US Agency for International Development (USAID) provided financial support for creating the thematic inquiry.
"However, since 2013, we have had impressive dynamics towards subsidizing state programs and providing credits in the agricultural portfolio, although lending to the agricultural sector by private businesses, is still very low. Our thematic research showed us the contradictions embraced by the banking sector. Recommendations were issued for both state agencies and representatives of the business sector", Mrs. Nino Tsilosani said.
Mrs. Annie Steed, Acting Director of USAID's Office of Economic Growth, emphasized the US government's continuous assistance for Georgia, stating that the US has supported Georgia in its path to sustainable economic development for the past 30 years.
The Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia organized the meeting with the participation of the representatives of the Ministry of Environmental and Agriculture, the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, USAID, the Georgian Farmers' Association, the Rural Development Agency, banks, and microfinance organizations.