ოთარ შამუგია: „სახელმწიფოს მხარდაჭერის შედეგად ლურჯი მოცვი ჩვენი ფერმერების შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყარო გახდება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ სამინისტროს ორგანიზებით და „საქართველოს მოცვის მწარმოებელთა ასოციაციის“ მხარდაჭერით გამართული ლურჯი მოცვის ფორუმი გახსნა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის, სოფლის განვითარების სააგენტოს, სავაჭრო პალატის წარმომადგენლებმა, საერთაშორისო კონსულტანტებმა და საქართველოს მოცვის მწარმოებელთა ასოციაციის წევრებმა.
„ლურჯი მოცვის წარმოება არის ერთ-ერთი ნათელი და წარმატებული მაგალითი პროგრამის „დანერგე მომავალი“, რომლის მეშვეობითაც ჩვენ ამ კულტურის დაფინანსება დავიწყეთ. სახელმწიფოს ხელშეწყობით, ფერმერებთან ერთად, შევძელით 2800 ჰექტრამდე ბაღის გაშენება. გასულ წელს, 20 მილიონ დოლარზე მეტი ექსპორტი განვახორციელეთ. სულ რამდენიმე წლის წინ ეს მაჩვენებელი ნულის ტოლი იყო, რადგან ქვეყანაში ლურჯი მოცვის წარმოება არ გვქონდა. შემოვიდა სრულიად ახალი, არატრადიციული კულტურა, რომლის მოყვანაც ფერმერებმა დაიწყეს. მნიშვნელოვანია, რომ, მოყვანასთან ერთად, სათანადო სტანდარტებით შენახვა და შემდგომ სხვადასხვა ბაზარზე რეალიზაცია შევძლოთ. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება და გამოწვევა, რა თქმა უნდა, ბაზრის დივერსიფიცირებაა. ამ ნაწილშიც აქტიურად ვეხმარებით ფერმერებს, სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელშეწყობით, სხვადასხვა ქვეყანაში გამართულ გამოფენებზე წარმოდგენილი არიან ჩვენი ფერმერები და ქართული წარმოების ლურჯი მოცვი. ეს ხელს უწყობს შესაბამისი კონტაქტების დამყარებას. ასეთი მხარდაჭერის შედეგად, ლურჯი მოცვი ჩვენი ფერმერების შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყარო გახდება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ფორუმში მონაწილე ფერმერებს, მოცვის მწარმოებელთა ასოციაციას, საერთაშორისო ექსპერტებს და დარგის განვითარებაში აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) აქტიური მონაწილეობისთვის.
„აგრარულ საკითხთა კომიტეტი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან ერთად, აქტიურად არის ჩართული სხვადასხვა ღონისძიებაში. ასეთი შეხვედრების დროს, ჩვენ ვახერხებთ უფრო მეტი საჭიროება გამოვკვეთოთ. კომიტეტის შემდგომი განხილვის საკითხი გახდება სხვა ეტაპზე გადავიყვანოთ ჩვენი სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა და, ზოგადად, პროდუქციის ექსპორტის ხელშეწყობა. ამ წამოწყებებში კომიტეტი აუცილებლად დაუდგება გვერდში სამინისტროს“, - განაცხადა აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ გელა სამხარაულმა.
ფორუმის ფარგლებში პანელური დისკუსიის ფორმატში მსჯელობა გაიმართა ლურჯი მოცვის, როგორც სტრატეგიული დარგის განვითარებაზე, სახელმწიფოს მხრიდან არსებულ მხარდამჭერ პროგრამებზე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ბაღების გაშენების მნიშვნელობაზე, მოცვის ინდუსტრიაში ასოციაციის როლზე, გამოწვევებსა და პერსპექტივებზე.

Otar Shamugia: "With state assistance, blueberries will become a significant source of income for our farmers"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, made opening remarks at the Blueberry Forum organized by the Ministry and supported by the Georgian Blueberry Growers' Association (GBGA). The representatives of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, the Rural Development Agency, the Chamber of Commerce, international consultants, and the Georgian Blueberry Growers' Association (GBGA) participated in the event.
"Blueberry production is one of the clear and successful examples of the "Plant the Future" program, through which we started financing this crop culture. With the state's support, together with the farmers, we were able to plant blueberry orchards on up to 2800 hectares of agricultural land. We exported more than USD 20 million in the previous year. A few years ago, there was no blueberry production in the nation, hence, this figure was zero.
Farmers started cultivating a completely new, non-traditional crop culture that had been introduced in the country. Along with cultivation and farming, it is essential to correctly store the product by following the proper guidelines and appropriate standards before selling it in various markets. Market diversification is, of course, one of the crucial directions and challenges. With the support of the Rural Development Agency, we actively assist our farmers in this section as well. Furthermore, our farmers and Georgian blueberries are showcased at international exhibitions in different countries, which helps them to establish relevant contacts. Such assistance will enable blueberries to become a significant source of income for our farmers," said Mr. Otar Shamugia.
The Minister thanked the farmers participating in the forum, the Georgian Blueberry Growers' Association, international experts, and the US Agency for International Development (USAID) for their active contribution and involvement in the blueberry field development.
"The Agrarian Issues Committee, jointly with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, is actively involved in various events. We can identify more needs at similar meetings. The Committee will further discuss issues on moving our agricultural practices to another stage and, in general, promoting the export of Georgian products. The Committee will support the Ministry in the mentioned initiatives", said Mr. Gela Samkharauli, the Chairman of the Agrarian Issues Committee.
The forum also included a panel discussion on the development of blueberry crops as a strategic, key industry sector, the current support programs from the state, the importance of planting orchards following international standards, the role of the association in the blueberry industry, challenges, and prospects.