ნარჩენების მართვის, სათბური აირების ემისიების შემცირების და მრავალჯერადი გამოყენების შეფუთვის სისტემების დანერგვის მიმართულებით ახალი პროექტი იწყება
გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ) საქართველოში ახალ პროექტს „ცირკულარული ქალაქის ლაბორატორია“ იწყებს. პროექტის პრეზენტაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო. მინისტრის მოადგილემ GIZ-ის წარმომადგენლებს მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ დონორი ორგანიზაციების ჩართულობა ქვეყნის მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესში უმნიშვნელოვანესია. აღსანიშნავია, რომ პროექტის სამიზნე ჯგუფია ადგილობრივი ბიზნესი, განსაკუთრებით ქალი მეწარმეები. პროექტი გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდება.
„ნარჩენების მართვა საქართველოს მთავრობისთვის პრიორიტეტული მიმართულებაა. საქართველოს მიღებული აქვს ნარჩენების მართვის სტრატეგია და ეროვნული გეგმა, სადაც ძირითადი ყურადღება სწორედ ნარჩენების პრევენციას, ნარჩენების ხელმეორედ გამოყენებას და რეციკლირებას ეთმობა. შეფუთვის ნარჩენები დღემდე ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. საქართველოში წელიწადში დაახლოებით 200-250 ათასი ტონა შეფუთვის ნარჩენი გროვდება, რაც მთელი ნარჩენების 16-17%-ია. ჩვენი მიზანი გარემოს დაცვაზე ორიენტირებული ეკონომიკის ჩამოყალიბებაა“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
გერმანიის საელჩოს სამხრეთ კავკასიის განვითარების თანამშრომლობის განყოფილების უფროსის, ლიდია ქრისტმანის განცხადებით, სამართლებრივი ჩარჩოების და პოლიტიკის დოკუმენტების შექმნის მიმართულებით საქართველომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები უკვე გადადგა, ახლა ძირითადი ყურადღება ამ დოკუმენტების იმპლემენტაციას უნდა დაეთმოს.
„ვაფასებ საქართველოს მისწრაფებას, დანერგოს ნარჩენების მართვის საერთაშორისო პრაქტიკა. მრავალჯერადი გამოყენების შეფუთვის სისტემების იმპლემენტაცია ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლისკენ გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯია. რაც უფრო ნაკლები შეფუთვა გამოიყენება, მით ნაკლები ნარჩენი წარმოიქმნება, ეს პრობლემის მოგვარების გასაღებია. გარდა ამისა, ეს ფინანსური რესურსების დაზოგვის და სათბური აირების გამოყოფის შემცირების საუკეთესო საშუალებაა“, - აღნიშნა ლიდია ქრისტმანმა.
პროექტის წარდგენის პარალელურად, პანელური დისკუსია „ცირკულარული ეკონომიკა, ნარჩენების პრევენცია და ხელახალი გამოყენება საქართველოში“ გაიმართა, რომლის ფარგლებშიც საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებაზე და ნარჩენების მართვის სისტემების დანერგვის საკითხებზე იმსჯელეს.

A New Project aimed at Waste Management, the Reduction of Greenhouse Gas Emissions, and the Adoption of Reusable Packaging Systems, will be launched in Georgia.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, attended the presentation of the new project: "Circular City Lab" in Georgia, which will be launched by the German Society for International Cooperation (GIZ).
The Deputy Minister thanked the GIZ representatives for their assistance, emphasizing the importance of the involvement of donor organizations in Georgia‘s transition to a green economy.
Notably, the local businesses are the target group of the project, especially female entrepreneurs. The German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development will provide financial support for the implementation of the project.
"Waste management is a priority direction for the Government of Georgia. Moreover, Georgia has adopted a waste management strategy and a national plan focusing on waste prevention/ reuse and recycling. Packaging waste remains one of the main challenges today. About 200-250 thousand tonnes of packaging waste is collected in Georgia annually, making up 16-17% of total waste. Our goal is to establish an economy focused on environmental protection", said Mr. Solomon Pavliashvili.
According to Mrs. Lydia Christman, the Head of the Cooperation Development Department of the Embassy of Germany in the South Caucasus, Georgia has already made significant efforts in creating legal frameworks and policy documents, and today, the focus should be primarily on putting these laws into practice.
" We appreciate Georgia's aspiration to adopt international waste management practices. The adoption of reusable packaging systems is an essential step towards the transition to a circular economy. The less packaging used, the less waste is produced- this is the key to solving the problem. In addition, it is the best way to save financial resources and reduce greenhouse gas emissions, " said Mrs. Lydia Christman.
The event also included a panel discussion: "Circular economy, waste prevention and reuse in Georgia", where the parties discussed the development of the circular economy in Georgia and the implementation of waste management systems.