ევროკავშირის, გაეროსა და ავსტრიის მთავრობის მხარდაჭერით და საქართველოს მთავრობის ჩართულობით, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით ახალი პროექტი იწყება
პროექტის მიზანია ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელის გაძლიერება და ეროვნული შესაძლებლობების გაზრდა მოდელირებისა და პროგნოზირების კუთხით. პროექტის ფარგლებში გამართულ პირველ სამუშაო შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი დაესწრო.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საერთაშორისო პარტნიორებთან წარმატებული თანამშრომლობის შედეგია ის მიღწევები, რაც გვაქვს გარემოს დაცვის, მათ შორის, ჰაერის ხარისხის მართვის მიმართულებით. ჩვენ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადავდგით იმისთვის, რომ შეგვეცვალა ეროვნული კანონმდებლობა და ის შესაბამისობაში ყოფილიყო ევროკავშირის კანონმდებლობასთან; ასევე, შევიტანეთ შესაბამისი ცვლილებები და სრულად დავუახლოვდით ევროკავშირის ჰაერის ხარისხის მართვის პრაქტიკასა და სტანდარტებს. როგორც მოგეხსენებათ, ქვეყნისთვის პრიორიტეტს წარმოადგენს ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელის გაძლიერება და მისი ევროკავშირის ჩარჩო-სტანდარტებთან სრული შესაბამისობა. UNDP-თან თანამშრომლობით და მათი მხარდაჭერით, 2025 წლის ბოლოს, საქართველოს ექნება სრულად ევროკავშირის მოთხოვნებთან შესაბამისი ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი და სისტემა. აუცილებელია, გვქონდეს ინფორმაცია ჰაერის ხარისხის შესახებ, რომ სწორად დავგეგმოთ პოლიტიკა და გავატაროთ შესაბამისი ღონისძიებები ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
ახალი პროექტი ოთხი წელი გაგრძელდება. პროექტის ჯამური ბიუჯეტი 4 მილიონ ევროს შეადგენს. პროექტის განხორციელებაში ჩართულები არიან საერთაშორისო და ეროვნული პარტნიორები, მათ შორის, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან ერთად, ასევე, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია (WHO), გაეროს ეკონომიკური კომისია ევროპისთვის (UNECE) და ავსტრიის გარემოს სააგენტო (UBA). პროექტის განხორციელებაში ასევე ჩაერთვებიან აკადემიური წრეებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები.

A new project aiming to improve air quality will be launched with the assistance of the European Union, the United Nations, the Government of Austria, with the involvement of the Government of Georgia.
The project aims to strengthen the air quality monitoring network and increase the national capacity in modeling and forecasting. The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, attended the first working meeting held within the framework of the project.
‘’Our achievements in environmental protection, specifically air quality management, resulted from the effective collaboration of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture with international partners. We have taken significant measures to bring national legislation in line with EU legislation.
Moreover, we made appropriate amendments to fully comply with EU air quality management practices and standards. As we are aware, our country's top objective is to enhance its air quality monitoring network and ensure complete compliance with the European Union framework criteria and standards. In cooperation with the UNDP, Georgia will have an air quality monitoring network and system completely complying with the EU requirements by the end of 2025. It is vital to obtain information on the air quality to properly plan the policy and take appropriate steps towards improving the ambient air quality", said Mrs. Nino Tandilashvili.
The new project will last four years. The total budget of the project is EUR four million. International and national partners are involved in the implementation of the project, including the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia together with the National Environmental Agency, as well as the United Nations Development Program (UNDP), the World Health Organization (WHO), the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and the Environment Agency Austria (UBA). Representatives of academic circles and the private sector will also be involved in the implementation of the project.