თუშეთის დაცული ლანდშაფტი 2245 ჰექტრით გაიზრდება
დღეს გამართულ სხდომაზე საქართველოს მთავრობამ განიხილა და მოიწონა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივა, რომელიც თუშეთის დაცული ლანდშაფტის 2245 ჰექტრით გაფართოებას ითვალისწინებს. კანონპროექტის მიღების შედეგად, თუშეთის დაცული ლანდშაფტის ფართობი 34 280 ჰექტარი იქნება.
კანონპროექტის თანახმად, თუშეთის დაცული ლანდშაფტის ფარგლებში მოექცევა სოფელი ტბათანა და მისი მიმდებარე ტერიტორია, რაც მეტად მნიშვნელოვანია რადგან სოფელი ტბათანა და მისი მიმდებარე ტერიტორია თავისი მდებარეობით ერთგვარ მაკავშირებელ დერეფანს ქმნის ბაწარას სახელმწიფო ნაკრძალს, ილტოს აღკვეთილსა და თუშეთის დაცულ ტერიტორიებს შორის, რაც მთლიანად ამ ვრცელ ტერიტორიაზე უზრუნველყოფს ეკოლოგიური პროცესების უწყვეტობას.
სოფელ ტბათანისთვის და მის მიმდებარე ტერიტორიისთვის დაცული ლანდშაფტის სტატუსის მინიჭების საკითხი ეფუძნება „თუშების სათემო საბჭოს“ წინადადებას და შეთანხმებულია ადგილობრივ მოსახლეობასა და თვითმმართველობასთან.
გაფართოებულ არეალზეც გავრცელდება დაცული ლანდშაფტის მართვასთან დაკავშირებული რეგულაციები, რაც ხელს შეუწყობს ორი საუკუნის განმავლობაში აქ არსებული დასახლების ისტორიული იერსახის აღდგენას, ბუნებრივი რესურსებით მდგრადი სარგებლობის წახალისებას და ეკოტურიზმის პოტენციალის გაუმჯობესებას. აღნიშნულ ტერიტორიაზე ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობის შედეგად, გაიზრდება ვიზიტორთა რაოდენობა, რაც დადებითად აისახება ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობაზე.
აღსანიშნავია, რომ ბიომრავალფეროვნების დაცვის ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოში შექმნილია სხვადასხვა კატეგორიის 100 დაცული ტერიტორია და მათი ფართობი 912 ათას ჰექტარზე მეტს შეადგენს, რაც ქვეყნის ტერიტორიის დაახლოებით 13.1%-ია. ჩვენ აქტიურად ვაგრძელებთ ამ მიმართულებით მუშაობას. საქართველოს პარლამენტში წარდგენილია „გურიის ეროვნული პარკის შექმნისა და მართვის შესახებ“ კანონპროექტი, მიმდინარე წელს განხორციელდება კვლევები სამეგრელოსა და ზემო სვანეთში დაცული ტერიტორიების დაარსების და ასევე რაჭაში არსებული დაცული ტერიტორიის გაფართოების მიმართულებით. ვაგრძელებთ ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას. წელს დასრულდება 15 დაცულ ტერიტორიაზე 1 200 კმ-მდე სიგრძის საფეხმავლო ბილიკების და თანმდევი ტურისტულ-რეკრეაციული ინფრასტრუქტურის მოწყობა, რომლისთვისაც 30 მლნ. ლარზე მეტი იქნა გამოყოფილი. ასევე წელს სულ მცირე 10 ლოკაციაზე შეიქმნება ახალი ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურა რისთვისაც 10 მლნ. ლარი იქნება მიმართული.
დაცული ტერიტორიების სწორის განვითარების პოლიტიკის შედეგად, 2023 წელს საქართველოს დაცულ ტერიტორიებზე დაფიქსირდა 1 070 000 ვიზიტორი, რაც 2022 წლის მონაცემებთან შედარებით 19%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია.

Tusheti Protected Landscape will increase by 2245 hectares.
At today’s session, the Government of Georgia reviewed and approved the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture to expand Tusheti's protected landscape by 2245 hectares.
Following the adoption of the draft law, Tusheti's protected landscape will cover 34,280 hectares.
Under the respective draft law, Tusheti's protected landscape will include the village of Tbatana and its surrounding area, which is crucial, as Tbatana and its surrounding area serve as a connecting corridor between the Batsara Strict Nature Reserve, Ilto Managed Reserve, and Tusheti Protected Areas, ensuring continuity of ecological processes in this vast area. Moreover, granting the status of a protected landscape to the village of Tbatana and its surrounding area is based on the proposal of the "Tushebi Community Council" and has been agreed upon with the local community and self-government.
The regulations on the management of the protected landscape will include the expanded area, which will assist in restoring the historical appearance of the settlement that has existed there for two centuries, encourage sustainable use of natural resources, and improve the ecotourism potential.
The establishment of ecotourism infrastructure in the mentioned area will increase the number of tourists, which will have a favorable impact on the socioeconomic status of the local community.
One hundred protected areas of different categories have been established in Georgia to promote the protection of biodiversity. Currently, protected areas include more than 912 thousand hectares, covering around 13.1% of the total territory in the country.
We actively continue to work in this direction. The draft law on " Creation and Management of Guria National Park" has been submitted to the Parliament of Georgia. This year, studies will be conducted to establish protected areas in Samegrelo and Zemo Svaneti regions and expand the existing protected area in the Racha region.
We continue to work on developing the ecotourism infrastructure. This year, we will complete the construction of 1,200 km of hiking trails and accompanying tourist-recreational infrastructure in 15 protected areas, for which more than GEL 30 million has already been allocated. Furthermore, in 2024, new ecotourism infrastructure will be created in at least 10 locations, for which GEL 10 million will be spent.
1,070,000 visitors were recorded in Georgia's protected areas in 2023, representing a 19% increase compared to the data in 2022 due to implementing the appropriate policy for developing the protected areas in the country.