ოთარ შამუგია სამეგრელოში მეთხილე ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, სოფელ ჩხორიაში, სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან ერთად, ფერმერ გიორგი გაბუნიას თხილის ბაღი დაათვალიერა და იმ ფერმერებს შეხვდა, რომლებიც თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში იღებენ სახელმწიფოსგან მიზნობრივ დახმარებას.
მინისტრის განცხადებით, სახელმწიფოს მხარდაჭერა მიმდინარე წელსაც მაქსიმალური იქნება; ფერმერებს 50-მდე აგრონომი თხილის ბაღების სწორად მოვლის კუთხით გაუწევს საჭირო კონსულტაციებს, პროცესში ჩართულია თხილის მწარმოებელთა ასოციაციაც.
„დღეს ფერმერმა ის რეალობა უნდა გაითვალისწინოს, რაც კლიმატის ცვლილებით შეიქმნა. ამიტომ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ბაღების სწორად მოვლა. ცალკე გამოწვევაა აზიური ფაროსანა. ამ მიმართულებითაც საქართველოს მთავრობა წელსაც მაქსიმალურს გააკეთებს. ინდუსტრიულ ბაღში 2,5-3 ტონაა მოსავლიანობა; მცირე ფერმერებსაც შეუძლიათ, გააორმაგონ მოსავალი, რაც გაცილებით მეტ შემოსავალს მისცემს თითოეულ ოჯახს და საბოლოო ჯამში ქვეყანას. მცირე მეწარმეების მიერ მოსავლიანობის გაზრდის შემთხვევაში, თხილის ექსპორტიორებში მესამე ადგილს დავიკავებთ. სწორი მოვლით ამის მიღწევა შეგვიძლია, სახელმწიფო პროგრამაც სწორად ამას უწყობს ხელს. მთავარია, რომ ყველამ ერთად, უკეთესი შედეგის მისაღწევად, ძალები გავაერთიანოთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრაზე ფერმერებმა სახელმწიფოს მხრიდან გაწეულ დახმარებაზე გაამახვილეს ყურადღება და აღნიშნეს, რომ არსებული პროგრამებით ბაღების მოვლის ხარჯები 60-70 პროცენტით შეუმცირდათ. ფერმერებმა ასევე ისაუბრეს თხილის ბაღების სწორად მოვლის კუთხით სამინისტროს მხრიდან ცოდნის ამაღლებისთვის გაწეული მხარდაჭერის მნიშვნელობაზეც.
„თანამიმდევრული და მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამები საშუალებას აძლევს ჩვენს ფერმერებს, რომ ადგილობრივ და მსოფლიო ბაზარს მაღალი ხარისხის და კონკურენტუნარიანი პროდუქცია შესთავაზონ, რაშიც სამინისტრო მაქსიმალურად არის ჩართული. გარდა იმ მხარდაჭერისა, რაც მოიცავს ბრძოლას მავნებლებთან და სუბსიდირებას, ძალიან მნიშვნელოვანია სასწავლო პროგრამები, რაც აუცილებელია ბაღის სწორად მოვლისათვის“, - განაცხადა სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა გიორგი გუგუჩიამ.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, მეთხილე ფერმერებისთვის აგრობარათებზე ქულების დარიცხვის პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს. მიმდინარე წლის  30 აპრილის ჩათვლით პერიოდში თხილის კადასტრში დარეგისტრირებულ ყველა ფერმერს შესაბამისი ქულები დაერიცხება.
პროგრამის ფარგლებში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 2024 წლის 31 მარტის მდგომარეობით, 40,000 ჰექტარზე მეტი თხილის ბაღია რეგისტრირებული.  დარიცხულია 15 მლნ ლარზე მეტის ეკვივალენტი აგროქულა.

Otar Shamugia meets hazelnut farmers in the Samegrelo region.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, together with the State Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti region, visited the hazelnut orchard of a farmer, Giorgi Gabunia in the village of Chkhoria and met with the farmers, who received the targeted state assistance under the hazelnut production promotion program.
According to the Minister, the state will ensure full support this year as well. Up to 50 agronomists will provide consultations to farmers on how to properly maintain and care for their hazelnut orchards. The Georgian Hazelnut Growers Association (GHGA) is involved in the mentioned process as well
"Today, the farmer should consider the reality caused by climate change. Therefore, it is crucial for farmers to properly maintain and care for their orchards. The Asian stink bug has its own set of challenges. The Government of Georgia will do its best in this direction this year as well. The output in the industrial garden reaches 2.5-3 tonnes, accordingly, the small-scale farmers may double their crops, ensuring considerably more income for each family and, eventually, the country. Furthermore, we will become the third-largest hazelnut exporter, if small-scale entrepreneurs boost their hazelnut crop yield. We can achieve this goal with proper care and through state support program. Consequently, our key point is to join forces to achieve a better result", said Mr. Otar Shamugia.
During the meeting, the farmers emphasized the state's assistance, noting that the current programs helped them to reduce their orchard maintenance expenses by 60-70 per cent. Furthermore, farmers outlined the importance of the support provided by the Ministry for raising their awareness about the proper maintenance of hazelnut orchards.
"Consistent and targeted state initiatives enable our farmers to offer high-quality and competitive products to the local and global markets, with as much involvement from the Ministry as possible. In addition to the support, which includes the fight against the pests and subsidies, training programs are also crucial for proper care of the orchards", said Mr. Giorgi Guguchia, State Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti region.
It is worth mentioning that, within the state program, the process of accruing points to agro-cards is actively underway. All farmers will receive proper points if they register in the hazelnut cadastre program until April 30, 2024.
As of March 31, 2024, more than 40,000 hectares of hazelnut orchards have been registered across the country under the program. Agricultural points equivalent to more than GEL 15 million have already been accrued to agro cards.