ოთარ შამუგიამ ქართულ-ებრაული ინვესტიციით გაშენებული თხილის ბაღი დაათვალიერა
გარემოსა დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ ხობის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ქვალონში კომპანიის MMG Agriculture თხილის ბაღი დაათვალიერა და იმ მეთხილე ფერმერებს შეხვდა, რომლებიც ინდუსტრიული თხილის ბაღების მფლობელები არიან.
„ჩვენ ხშირად ვხვდებით ფერმერებს და მათგან ვისმენთ ინფორმაციას არსებული საჭიროებების შესახებ. საქართველოში თხილის სექტორს ძალიან დიდი პოტენციალი აქვს; ჩვენი მიზანია, ფერმერებს მაქსიმალურად დავუჭიროთ მხარი როგორც ფინანსურ ნაწილში, ასევე საჭირო ცოდნაზე წვდომის კუთხით. ხარისხიანი მოსავლით ფერმერები უფრო მეტად კონკურენტუნარიანები იქნებიან და მეტ შემოსავალს მიიღებენ. უნდა აღინიშნოს, რომ შარშან, კლიმატური პირობების მხრივ, საკმაოდ რთული წელი გვქონდა, ამიტომაც ხარისხის კუთხით გარკვეული გამოწვევები იყო. მთლიანობაში, შარშან, მოსავალი 5 ათასი ტონით მეტი იყო, ვიდრე წინა წელს, წელს კი, გაცილებით უკეთესს ველოდებით. იმედი გვაქვს, რომ სახელმწიფო პროგრამები და ფერმერების აქტიურობა, ერთობლივად კარგ შედეგს მოგვცემს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კომპანიას MMG Agriculture ქართულ-ებრაული ინვესტიციით 300 ჰექტარზე მეტ ფართობზე აქვს გაშენებული თხილის ბაღი. 50ჰა-ზე თხილის ბაღის გაშენება 50,000 ლარით დაფინანსდა სახელმწიფო პროგრამით „დანერგე მომავალი“. როგორც კომპანიის მფლობელი პაატა სირაძე აცხადებს, ამავე მიზნობრიობით ისარგებლა შეღავათიანი აგროკრედიტით, რომლის ოდენობაც 1,5 მლნ ლარს აღემატება.
აღსანიშნავია, რომ სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში, პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, 3,291 ჰექტარზე ახალი მრავალწლოვანი ბაღის გაშენება თანადაფინანსებულია 43 მლნ ლარით, მათ შორის, თხილის ახალი ბაღების გაშენება თანადაფინანსებულია 505 ჰა-ზე 1,2 მლნ ლარით. მებაღეობის განვითარების მიზნობრიობით სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში გაცემულია 123 მლნ ლარზე მეტი შეღავათიანი აგროკრედიტი, მათ შორის თხილის გაშენების მიზნობრიობით გაცემულია 9,1 მლნ ლარი.

Otar Shamugia visited the hazelnut orchard planted with Georgian-Jewish investment.
.The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, visited the hazelnut orchard of the company MMG Agriculture in the village of Kvemo Kvaloni, Khobi Municipality, where he met with the hazelnut farmers who own the industrial hazelnut orchards.
"We often meet with the farmers and get familiar with their current needs. The hazelnut industry has enormous potential in Georgia, and our objective is to assist farmers to the greatest extent possible, both financially and also by having access to the necessary knowledge. Farmers who grow high-quality crops will be more competitive and earn more income.
We should emphasize that 2023 was a challenging year concerning climatic conditions, which posed some quality-related challenges. Although last year's harvest was 5,000 tonnes more than the previous year, we expect a significantly higher yield in 2024. We hope that the state programs and farmers' activities will jointly give us a good result", said Mr. Otar Shamugia.
Through Georgian-Jewish investment, the Company ''MMG Agriculture'' has planted a hazelnut orchard covering over 300 hectares.
The state initiative "Plant the Future" provided GEL 50,000 for planting a hazelnut orchard on 50 hectares of agricultural land. Paata Siradze, the company's owner, claims that he took advantage of the preferential agro-credit for the same reason, with the funding exceeding GEL 1.5 million.
It is worth mentioning that, under the "Plant the Future" initiative, the planting of new perennial gardens on 3,291 hectares is co-financed with GEL 43 million in the Samegrelo-Zemo Svaneti region, including the planting of new hazelnut gardens on 505 hectares with GEL 1.2 million.
More than GEL 123 million in preferential agro-credit have been allocated in the Samegrelo-Zemo Svaneti region for horticulture development, including GEL 9.1 million for hazelnut growing.