სოლომონ პავლიაშვილმა პლასტიკის პრევენციასთან დაკავშირებულ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი ქ.ოტავაში, კანადის მთავრობისა და ველური ბუნების მსოფლიო ფონდის (WWF) ორგანიზებით გამართულ მინისტერიალს დაესწრო. მინისტერიალი, რომელიც მთავრობათაშორისი მოლაპარაკების კომიტეტის რიგით მეოთხე სესიის (INC-4) ფარგლებში გაიმართა, მიზნად ისახავდა შესასრულებლად სავალდებულო საერთაშორისო სამართლებრივი ინსტრუმენტის შემუშავებას პლასტიკის პრევენციაზე, მათ შორის, საზღვაო გარემოში.
მინისტერიალში მონაწილეობა მიიღეს ისეთი ქვეყნების მინისტრებმა და სხვა მაღალი დონის წარმომადგენლებმა, როგორებიცაა ამერიკის შეერთებული შტატები, დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფო, გერმანია, შვედეთი, შვეიცარია, საფრანგეთი, სამხრეთ კორეა. მინისტერიალს ესწრებოდა ევროკომისიის აღმასრულებელი ვიცეპრეზიდენტი მაროს შეფჩოვიჩი.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა აღნიშნა, საქართველო, როგორც ევროკავშირის კანდიდატი წევრი ქვეყანა, ნარჩენების მდგრადი მართვის, მათ შორის, პლასტიკით დაბინძურების  პრევენციის მიმართულებით აქტიურად მუშაობს.
„ერთ-ერთ ყველაზე მწვავე გარემოსდაცვით კრიზისთან გასამკლავებლად, როგორიცაა პლასტიკით დაბინძურება, აუცილებელია ეფექტიანი მოლაპარაკებების წარმოება, რათა დროულად დასრულდეს მუშაობა სამართლებრივი ინსტრუმენტის საბოლოო ტექსტზე. შეთანხმების წარმატებული განხორციელებისთვის, მნიშვნელოვანი იქნება პრიორიტეტი მიენიჭოს პლასტიკის ნარჩენების შემცირებას ისეთი ზომების გატარებით, როგორიც არის მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება, პროდუქტის დიზაინისა და პლასტიკის მდგრადი ალტერნატივების წახალისება. ამავდროულად, აუცილებელი იქნება სათანადო რესურსების მობილიზება და ადეკვატურ ფინანსებთან წვდომისთვის დროული, ხელმისაწვდომი და სათანადო მექანიზმების არსებობა, მათ შორის, განვითარებადი და გარდამავალი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებისათვის“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო სამართლებრივი ინსტრუმენტის შემუშავება გამომდინარეობს გაეროს გარემოსდაცვის ასამბლეის რეზოლუციიდან პლასტიკით გამოწვეულ გარემოს დაბინძურების აღმოფხვრასთან დაკავშირებით (UNEA 5.2), რომლის ერთ-ერთი მხარდამჭერი და თანასპონსორი ქვეყანაა საქართველო. პლასტიკით დაბინძურების დასასრულებლად, საქართველო ასევე მიუერთდა ნორვეგიის და რუანდის  მიერ ინიცირებულ მაღალ ამბიციურ კოალიციას (HAC).

Solomon Pavliashvili participates in the Ministerial Meeting on Plastic Prevention.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Solomon Pavliashvili, attended the Ministerial meeting organized by the Canadian government and the World Wildlife Fund (WWF) in Ottawa. The Ministerial held within the fourth session of the Intergovernmental Negotiating Committee (INC-4) aimed to develop an international legally binding agreement on plastic pollution (UNEP/PP/INC.4/3), including in the marine environment.
Ministers and other high-level representatives of countries such as the United States of America, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Germany, Sweden, Switzerland, France, and South Korea participated in the Ministerial meeting.
The Executive Vice-President of the European Commission for the European Green Deal and Vice-President of the European Commission for Interinstitutional Relations, Mr.  Maroš Šefčovič also attended the Ministerial meeting.
According to the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, Georgia, as a candidate member state of the European Union, is actively working towards sustainable waste management and the prevention of plastic pollution.
" Effective negotiations are required to timely complete work on the final draft text of the legal instrument and deal with one of the most acute environmental crises, such as plastic pollution. Moreover, it will be significant to prioritize the reduction of plastic waste through measures such as extended producer responsibility, product design, and the promotion of sustainable alternatives to plastic to ensure the successful implementation of the agreement,
At the same time, it will be necessary to mobilize appropriate resources and provide timely, accessible, and appropriate mechanisms for access to adequate finances, including for countries with developing and transition economies", said Mr. Solomon Pavliashvili.
It is worth mentioning that the development of an international legally binding instrument on plastic pollution stems from the historic resolution of the UN Environment Assembly regarding the elimination of environmental pollution caused by plastic (UNEA 5.2), one of the supporters and co-sponsors of which is Georgia. Georgia has also joined the High Ambition Coalition (HAC) to end plastic pollution, initiated by Norway and Rwanda.