პროექტის „ინკლუზიური სოფლის განვითარება და მდგრადი სოფლის მეურნეობა“ პრეზენტაცია გაიმართა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO), ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოში ახალ პროექტს იწყებს.
4 მილიონი ევროს ღირებულების პროექტი „ინკლუზიური სოფლის განვითარება და მდგრადი სოფლის მეურნეობა“ ოთხი წლის განმავლობაში განხორციელდება. პროექტის სამიზნე ჯგუფად განსაზღვრულია ფერმერები, შესაბამისი ასოციაციები, კოოპერატივები, სოფლად არსებული შინამეურნეობები, საგანმანათლებლო დაწესებულებები, კერძო სექტორის წარმომადგენლები.
პროექტის პრეზენტაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე დაესწრო. მინისტრის მოადგილემ FAO-ს სოფლის მეურნეობის სექტორში გაწეული თანადგომისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მომავალშიც აქტიურად გააგრძელებს მხარდამჭერი პროგრამების განხორციელებას.
„საქართველოს მთავრობა სოფლის მეურნეობის მხარდასაჭერად არაერთ მიზნობრივ პროგრამას ახორციელებს. ჩვენი პროგრამები მიმართულია მეწარმეობის სტიმულირებისკენ, როგორც პირველადი წარმოების, ისე გადამუშავების მიმართულებებით, რაც, თავის მხრივ, სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის შემოსავლების გაზრდას უზრუნველყოფს. სახელმწიფო პოლიტიკის ხელშეწყობით სექტორის აქტიურად ვითარდება, ყოველწლიურად იზრდება აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი; ამ შედეგების მიღწევაში ჩვენი პარტნიორების მხარდაჭერა უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია“, -აღნიშნა თენგიზ ნასარიძემ.
პროექტის ფარგლებში, შერჩეულ მუნიციპალიტეტებში, გაიზრდება ფერმერების, მწარმოებელთა ჯგუფების, ახალგაზრდების და ქალების შესაძლებლობები, ასევე, სოფლის განვითარების საკითხებზე ამაღლდება მოსახლეობის ცნობიერება.
საქართველოში გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენლის რაიმუნდ იელეს განცხადებით, აღნიშნული პროექტი, რომელიც კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია ევროკავშირისკენ, სოფლად მცხოვრებ მოსახლეობას სოფლის მეურნეობაში აქტიურად ჩართვის შესაძლებლობას მისცემს.
„აღნიშნული პროგრამა ხელს შეუწყობს საქართველოში სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ეკონომიკური შესაძლებლობების გაძლიერებას, სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების სტრატეგიის განხორციელებას, რაც საქართველოსთვის ევრონტეგრაციის გზაზე წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება. პროექტი, რომელსაც ხელი დღეს მოვაწერეთ, სოციალურად ინკლუზიური სოფლის განვითარების პოლიტიკის ეფექტიანობის გაზრდას გულისხმობს. პროექტში განსაკუთრებული აქცენტი ქალებსა და ახალგაზრდებზე გაკეთდება. ჩვენ მტკიცედ გვჯერა, რომ ამ ორი სოციალური ჯგუფის მობილიზება და გაძლიერება ხელს შეუწყობს ქვეყანაში სოფლის განვითარებას, ახალი იდეებისა და ინოვაციური მიდგომების შემოტანას“,- აღნიშნა რაიმუნდ იელემ.
პროექტის „ინკლუზიური სოფლის განვითარება და მდგრადი სოფლის მეურნეობა“ პრეზენტაციას საქართველოს პარლამენტის აგრარული კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული, ავსტრიის საელჩოს ტექნიკური კოორდინაციის ოფისის ხელმძღვანელი ალექსანდრე კარნერი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე, ფერმერთა ასოციაციის თავმჯდომარე ნინო ზამბახიძე, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ.

The Presentation of the Project "Inclusive Rural Development and Sustainable Agriculture"
The Ministry of Environmental and Agriculture of Georgia and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), are launching a new project in Georgia with the financial support of the Austrian Development Cooperation (ADC).
The USD 4 million Project "Inclusive Rural Development and Sustainable Agriculture" will be implemented over four years. The project target group includes farmers, relevant associations, cooperatives, rural households, educational institutions, and private sector representatives.
Mr. Tengiz Nasaridze, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, commended FAO for its aid in the agriculture sector, noting that the state will continue vigorously to implement support programs in the future.
"The Government of Georgia implements several targeted programs to support the agricultural sector. Our programs aim at stimulating entrepreneurship, both in the primary production and processing sectors, which, in turn, ensures increased incomes for the rural community. The agricultural sector is actively developing through support of the state policy, and therefore, the export of agro-food products is annually increasing. Ultimately, I will add, that the support of our partners is the most essential aspect in achieving these results", Mr. Tengiz Nasaridze noted.
The new project will provide opportunities for farmers, entrepreneur/producer groups, youth, and women and increase community awareness of rural development issues in the selected municipalities.
According to the Representative of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) in Georgia, Mr. Raimund Jehle, this project, which is another step towards the European Union, will enable the rural community to engage actively in agricultural activities.
"The mentioned program will help to improve the living conditions of rural residents in Georgia, strengthen economic opportunities, and implement the agricultural and rural development strategy, which will be a step forward for Georgia on the path to European integration. The project that we signed today aims to improve the effectiveness of the socially inclusive rural development strategy by putting a special focus on women and youth. We firmly believe that mobilizing and strengthening these two social groups will contribute to rural development in the country, bringing in new ideas and innovative approaches ", said Mr. Raimund Jehle.
Mr. Gela Samkharauli, Chairman of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, Mr. Aleksandre Karneri, Head of the Technical Coordination Office of the Austrian Embassy, Mr. Davit Tsitlidze, Director of the Rural Development Agency, Mr. Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific Research Center of Agriculture, Mr. Nino Zambakhidze, Chair of the Georgian Farmers' Association, representatives of non-governmental and international organizations and other stakeholders attended the presentation of the project "Inclusive Rural Development and Sustainable Agriculture".