ოთარ შამუგია იაყუბლოს წყალსაცავზე სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, დმანისის მუნიციპალიტეტის მერ კობა მურადაშვილთან ერთად, სოფელ იაყუბლოს წყალსაცავის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ადგილზე გაეცნო. სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების  ფარგლებში, შპს „საქართველოს მელიორაცია“ დმანისში, იაყუბლოს წყალსაცავზე 7 მლნ ლარის ღირებულების პროექტს ახორციელებს.
„უკვე მრავალი წელია, სახელმწიფო ხელს უწყობს ფერმერებს მეურნეობების შექმნასა და განვითარებაში და ეს მხარდაჭერა გრძელდება. წყალუზრუნველყოფა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით, კლიმატის ცვლილების ფონზე. იაყუბლოს წყალსაცავის რეაბილიტაციაზე საქართველოს მელიორაცია 7 მილიონ ლარზე მეტს ხარჯავს. აღნიშნული სამუშაოები წყალსაცავის გამართულად ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს. აღნიშნული წყალსაცავი სარწყავი წყლით დაახლოებით 3000 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობს ამარაგებს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მიმდინარე პროექტით დაგეგმილია კაშხლის წნევიანი ფერდის გამაგრება და მონოლითური რკინაბეტონის ფილებით მოპირკეთება, ტალღამრიდის დამცავი რკინაბეტონის 1600 მეტრი სიგრძის კედლის მოწყობა, წყალსაცავის სარეგულაციო კოშკზე ელექტრო განათების და ელექტრომექანიკური ამწე დანადგარების მოწყობა; ასევე, გათვალისწინებულია კაშხლის თხემზე ბეტონის 1,3 კმ სიგრძის სამანქანო  გზის მშენებლობა. აღნიშნული სამუშაოები  წყალსაცავის გამართულად ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს, რომელიც სარწყავი წყლით დაახლოებით 3000 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობს ამარაგებს.
სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2024 წლის ბოლოს დასრულდება.
აღსანიშნავია, რომ 2012 წლიდან დღემდე, ქვემო ქართლის რეგიონში დასრულდა სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 86 სარეაბილიტაციო პროექტი, ჯამური ღირებულებით 70,1 მლნ ლარი. შედეგად, რეგულარულ სარწყავში გადავიდა 57 300 ჰექტარი მიწის ფართობი, სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდა 26 565 ჰექტარზე.
დღეისათვის რეგიონში მიმდინარეობს სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 24,5 მლნ ლარის ღირებულების 11 პროექტი, რომელთა დასრულების შედეგად, 8730 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება.

Otar Shamugia gets familiar with the rehabilitation works at the Yakublo reservoir.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, along with the Mayor of Dmanisi Municipality, Mr. Koba Muradashvili, got acquainted with the rehabilitation works of the water reservoir at the village Yakublo. As part of irrigation infrastructural projects, "Georgian Amelioration" LLC is implementing a GEL 7 million project on the Yakublo reservoir in the Dmanisi municipality.
"For many years, the state has supported farmers in the creation /development of farms, and this assistance continues.
Water supply is vitally important, especially in the face of climate change. Georgian Amelioration spends more than GEL 7 million on the rehabilitation of the Yakublo reservoir. The rehabilitation works ensure the proper functioning of the reservoir. The mentioned reservoir supplies about 3000 hectares of agricultural land with irrigation water", said Mr. Otar Shamugia.
The current project entails strengthening the dam's slope and covering it with monolithic reinforced concrete slabs, constructing a 1600-meter-long reinforced concrete wall to protect the waveguide, and installing electric lighting and electromechanical lifting devices on the reservoir regulation tower. The project also envisages the construction of a 1.3 km long concrete road on the crest of the dam. The mentioned works ensure the proper functioning of the reservoir, which supplies about 3000 hectares of agricultural land area with irrigation water.
Rehabilitation works will finish at the end of 2024.
Since 2012, 86 reclamation infrastructure restoration projects have been completed in the Kvemo Kartli region, totalling GEL 70.1 million. As a consequence, 57,300 hectares of land have turned to regular irrigation, and the irrigation water supply was improved to 26,565 hectares.
Currently, 11 reclamation infrastructure projects totalling GEL 24.5 million are underway in the region, which will improve irrigation water supply on 8730 hectares of agricultural land.