„საქართველოს მელიორაციამ“ დაშრობის საფრთხის წინაშე მყოფი კუმისის ტბის წყლით მომარაგების სამუშაოები დაასრულა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია და ქვემო ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი დოხტურიშვილი კუმისის ტბაზე დასრულებული სამუშაოების შედეგებს გაეცნენ.
აღსანიშნავია, კუმისის ტბა დაშრობის საფრთხის წინაშე ჩამდინარე წყლების შემცირების გამო დადგა, რაც ბიომრავალფეროვნებასა და ეკოსისტემას  სერიოზულ საფრთხეს უქმნიდა.
„კუმისის ტბა, გარდაბნის მუნიციპალიტეტში, ზღვის დონიდან 470 მეტრზე მდებარეობს და ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ჭარბტენიანი ტერიტორიაა მოზამთრე და გადამფრენი ფრინველებისათვის, რომლებიც აღნიშნულ ეკოსისტემას საკვებად და მიგრაციისას შესასვენებელ ადგილად იყენებენ. ამ მხრივ კუმისის ტბა უნიკალური ადგილია. საქართველოს მელიორაციის  მიერ ჩატარებული სამუშაოების ფარგლებში კუმისის ტბის წყლით შევსებით ბიომრავალფეროვნების დაცვისთვის უმნიშვნელოვანესი ღონისძიება განხორციელდა. ყველა იმ შემთხვევაში, სადაც შესაძლებლობა იქნება დაშრობის საფრთხის წინაშე არსებული ტბების შევსება და მათი გადარჩენა, ჩვენ შესაბამის ღონისძიებებს ჩავატარებთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
სოფელ ახალ კუმისში, ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, შესაძლებელი გახდა  ბუნებრივი ჩამონადენი წყლის გაწმენდილ არხებში თავმოყრა და მთლიანად კუმისის ტბის მიმართულებით გაშვება. სამუშაოების ფარგლებში 2  მიმართულებით გაიჭრა და გაიწმინდა  2 კილომეტრამდე არხი; რის შედეგადაც დაჭაობებული ადგილებიდან წყალი ჯერ კოლექტორებში, ხოლო შემდეგ    ტბაში ჩაედინება.
ჩატარებულმა სამუშაოებმა კუმისის ტბაში დამატებით 2.5 მლნ მ3 წყლის შედინება უზრუნველყო, რამაც წყლის საერთო მოცულობა  7 მლნ მ3 -მდე გაზარდა.
განხორციელებული სამუშაოების შედეგად, ტბაში წყლის დონემ მოიმატა და  ეკოლოგიური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა.

" Georgian Amelioration " completed the water supply-related works for Kumisi Lake, which is on the verge of drying up.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, and the State Representative of the Kvemo Kartli region, Mr. Giorgi Dokhturishvili, got acquainted with the results of the completed works on Kumisi Lake.
It is worth mentioning that reducing the wastewater threatened to dry up Kumisi Lake, posing a significant threat to biodiversity and ecology.
Kumisi Lake is located in the Gardabani Municipality, at 470 meters above sea level, and is one of the important wetlands for wintering and migratory birds, which use this ecosystem for food and as a resting place during migration season. In this regard, Kumisi Lake is a unique place. Within the scope of the operations carried out by the Georgian Amelioration, the most essential step for protecting biodiversity was supplying Kumisi Lake with water. We will take necessary actions in all situations where there is a possibility to fill lakes at risk of drying up and save them," said Otar Shamugia.
The works carried out in the village of Akhali Kumisi resulted in collecting the natural runoff water in the cleaned channels and sending it directly to Kumisi Lake. As part of the operations, up to 2 kilometres of canals were cut and cleaned in two directions. As a consequence, the water from swampy areas first flows into the collectors and then into the lake.
The performed works ensured the inflow of an additional 2.5 million m3 of water into Kumisi Lake, which increased the total volume of water to 7 million m3.
As a result of the implemented works, the water level in the lake has increased and the ecological situation has significantly improved.