ოთარ შამუგია: „ევროინტეგრაციის კონტექსტში, ჩვენი ამოცანაა, ფერმერებს და მეწარმეებს ხელი შევუწყოთ ევროკავშირის ბაზარზე წვდომაში“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ევროპის დღისადმი მიძღვნილ მასშტაბურ ღონისძიებას დაესწრო.
ღონისძიებას საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.  სტუმრებს სიტყვით საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მიმართა.
ღონისძიების ფარგლებში, მთავრობის მეთაურმა და მთავრობის წევრებმა საგამოფენო ცენტრ „ექსპო ჯორჯიაში“ ევროპის დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა დაათვალიერეს.
„საქართველო წელს უკვე ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსით აღნიშნავს ევროპის დღეს. ევროინტეგრაცია ჩვენი პოლიტიკის მთავარი მდგენელია. ამ კონტექსტში ჩვენი ამოცანაა, ფერმერებს და მეწარმეებს ხელი შევუწყოთ ბაზრებზე, მათ შორის, ევროკავშირის ბაზარზე წვდომაში. საქართველოსთვის, პირველ რიგში, პრიორიტეტული ბაზარი სწორედ ევროკავშირია. ამ მიმართულებით გვაქვს კონკრეტული შედეგები და ეს შედეგები აისახება კონკრეტულ რიცხვებში. ჩვენ ვმუშაობთ იმ სტანდარტების დანერგვაზე და იმ რეგულაციების შემოღებაზე, რომლებიც აუცილებელია ამ ბაზარზე დამკვიდრებისთვის ”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "Supporting farmers and businesses in gaining access to the EU market is our task within the context of European integration.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, attended the large-scale event dedicated to Europe Day.
The representatives of the executive government and diplomatic corps attended the event. The Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Kobakhidze, addressed the guests.
Within the framework of the event, the PM and Members of the Government of Georgia visited the exhibition dedicated to Europe Day in the exhibition center "Expo Georgia".
" This year, Georgia is already commemorating Europe Day as a candidate country for EU membership. European integration is the primary determinant of our policy. In this context, our task is to assist farmers and businesspeople in gaining access to markets, including the EU market. First and foremost, the European Union is the top priority market for Georgia. We have concrete outcomes in this direction, reflected in specific numbers. We are working on adopting the standards and regulations required to establish our products in this market", Mr. Otar Shamugia said.