ოთარ შამუგია: „დღეისათვის ქვეყანაში 15-მდე მხარდამჭერი პროგრამა ხორციელდება, რაც ეტაპობრივად გვაძლევს მნიშვნელოვან შედეგებს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ პარლამენტს სამინისტროს მიერ 2023 წელს გაწეული საქმიანობის და მიღწეული შედეგების შესახებ ანგარიში წარუდგინა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარების სახელმწიფო პოლიტიკა მიმართულია ყველა ჩართული სუბიექტის - ფერმერების, მეწარმეების, დარგობრივი ასოციაციების მხარდაჭერისკენ; სწორედ ისინი არიან დარგის განვითარების მთავარი მამოძრავებელი ძალა. სახელმწიფო მხარდაჭერა ითვალისწინებს წვდომას იაფ ფულად სახსრებზე, თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის და თანამედროვე ტექნიკის შეძენის ხელშეწყობას, გადაიარაღებას, წვდომას თანამედროვე ცოდნაზე, რათა ფერმერებმა და მეწარმეებმა აწარმოონ მეტი ხარისხიანი ქართული პროდუქცია, გახდნენ უფრო მეტად კონკურენტუნარიანი, რაც უზრუნველყოფს მეტ შემოსავალს აგროწარმოებაში ჩართული თითოეული მოქალაქისთვის, მათი ოჯახებისთვის და, საბოლოდ, ქვეყნის ეკონომიკურ გაძლიერებაზე ისახება. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება ყველა ის პროგრამა, რომელიც წლებია ხორციელდება. დღეისათვის ქვეყანაში 15-მდე მხარდამჭერი პროგრამაა, რაც ეტაპობრივად მნიშვნელოვან შედეგებს იძლევა.
ოთარ შამუგიას განცხადებით, მოთხოვნიდან და არსებული გამოწვევებიდან გამომდინარე, ყოველწლიურად იხვეწება მიმდინარე და იქმნება ახალი პროგრამები დარგთან, ასოციაციებთან, სამეცნიერო წრეებთან, ფერმერებთან აქტიური კომუნიკაციით.

Otar Shamugia: "Currently, up to 15 supporting programs are being implemented in the country, which gradually gives us significant results."
At the parliamentary session, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, presented a report on the activities performed by the Ministry in 2023, including the achieved results.
According to the Minister, the state agricultural development policy aims to support all involved entities - farmers, entrepreneurs, and industry associations, as they are the primary driving force for field development.
State support provides access to cheap funds, promotes the adoption of modern technologies and acquisition of state-of-the-art equipment, ensures re-equipment, and access to modern knowledge so that farmers and entrepreneurs can produce more quality Georgian products, and become more competitive, which provides more income for each citizen and their families involved in agricultural production, and, ultimately, all mentioned above will affect the economic strengthening of the country.
All the programs that have been implemented for years serve this purpose. Currently, about 15 supporting programs are being launched in the country, gradually delivering significant results.
According to Mr. Otar Shamugia, current programs are improved each year based on demand and current challenges, while new programs are developed through active communication with the industry, associations, scientific circles, and farmers.