ოთარ შამუგია: „აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტმა 2023 წელს 1.44 მილიარდი აშშ დოლარი შეადგინა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ საქართველოს პარლამენტში 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს ყურადღება აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის მაჩვენებლებზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ სტაბილურად მზარდია ექსპორტის მაჩვენებლები.
„უკანასკნელი 5 წლის განმავლობაში, ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი ყოველწლიურად საშუალოდ 13  პროცენტით იზრდება  და  2023 წელს რეკორდული 1.44 მილიარდი  აშშ დოლარი შეადგინა,  რაც 2022 წლის მაჩვენებელს  15%-ით აღემატება. მზარდია საექსპორტო ქვეყნების გეოგრაფიაც“,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ექსპორტის დადებითი ზრდის მაჩვენებელი შენარჩუნებულია 2024 წელსაც, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში საქართველოდან განხორციელებული აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის ღირებულებამ 365 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე 22%-ით მეტია.

Otar Shamugia: "Export of agro-food products amounted to USD 1.44 billion in 2023".
During the presentation of the 2023 report, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, focused on the export indicators of agro-food products, noting that the export indicators are steadily increasing.
" Georgian agri-food exports have increased by an average of 13% per year over the previous five years, reaching a record USD 1.44 billion in 2023, 15% more than in 2022. The geography of exporting countries is also expanding", said Mr. Otar Shamugia.
The export growth rate remained positive in 2024 as well. In the first quarter of this year, the value of the export of agro-food products from Georgia amounted to USD 365 million, which is 22% more than the indicator of the same period last year.