ოთარ შამუგია: „დაფინანსებულია 400-მდე ახალი გადამმუშავებელი საწარმოს და შემნახველი ინფრასტრუქტურის შექმნა. ამ ახალი საწარმოების მიერ რეალიზებული პროდუქციის და გაწეული მომსახურების ღირებულება 1.7 მლრდ ლარს აჭარბებს, ბიუჯეტში განხორციელებული გადახდები კი, 115 მლნ ლარს აღემატება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ პარლამენტში 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს სახელმწიფო პროგრამების და პროექტების კონკრეტულ შედეგებზე ისაუბრა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ქვეყანაში წლიდან წლამდე იზრდება თანამედროვე ხეხილის ბაღების ფართობები, რაც ერთ-ერთი წარმატებული სახელმწიფო პროგრამის - „დანერგე მომავლის“ შედეგია. პროგრამის დაწყებიდან დღემდე, სახელმწიფოს მხარდაჭერით გაშენებულია 22 ათას ჰექტრამდე თანამედროვე ბაღი.
„ჩვენი გათვლებით, სახელმწიფოს ხელშეწყობით გაშენებული ბაღებიდან მიღებული მოსავლის ღირებულება, 2023 წელს, 150 მლნ ლარს აღემატება. მომდევნო წლებში ბაღებიდან მიღებული მოსავალი მნიშვნელოვნად მზარდი იქნება, რაც განპირობებულია გაშენებული ბაღების მსხმოიარობაში შესვლით და საპროგნოზო მაჩვენებლით. 2030 წლისათვის მხოლოდ ამ პროგრამის ფარგლებში გაშენებულ ბაღებში წარმოებული პროდუქციის ღირებულება 500 მილიონ ლარზე მეტი იქნება. ცალკეული კულტურების საშუალო წლიური ზრდის მაჩვენებლები აისახა ექსპორტზეც, რომელმაც გასულ წელს 204 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია. გამოსაყოფია არა მხოლოდ ქვეყნისთვის ტრადიციული ხილის ექსპორტი, არამედ ისეთი მრავალწლოვანი კულტურების ექსპორტიც, რომელიც გასულ წლებში მცირე რაოდენობით ან საერთოდ არ ხორციელდებოდა. ასეთია მაგალითად მოცვი, დაფნის ფოთოლი და სხვა. მოცვის ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა გასულ წელს 20 მლნ დოლარს გადააჭარბა. ყოველწლიურად ველოდებით ამ მაჩვენებლის მნიშვნელოვან ზრდას, მაშინ როცა, რამდენიმე წლის წინ მოცვის ექსპორტი საერთოდ არ ხორციელდებოდა, ვინაიდან ფაქტობრივად წარმოება არ გვქონდა“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა პროდუქციის წარმოების ზრდასთან ერთად მოსავლის აღების შემდგომი ტექნოლოგიების განვითარების მნიშვნელობის საკითხს და აღნიშნა, რომ სწორედ ამ მნიშვნელობიდან გამომდინარე, რამდენიმე წელია მიმდინარეობს სახელმწიფო მხარდაჭერის სხვადასხვა პროგრამა პროდუქციის შემნახველი და გადამმუშავებელი საწარმოო ინფრასტრუქტურის შექმნისათვის. მხოლოდ საგრანტო პროგრამების ფარგლებში, დღემდე დაფინანსებულია 400-მდე ახალი გადამმუშავებელი საწარმოს და შემნახველი ინფრასტრუქტურის შექმნა. ამ ახალი საწარმოების მიერ რეალიზებული პროდუქციის და გაწეული მომსახურების ღირებულება 1.7 მლრდ ლარს აჭარბებს და მათ მიერ ბიუჯეტში განხორციელებული გადახდები 115 მლნ ლარს აღემატება. ასევე აღსანიშნავია, რომ შემნახველი ინფრასტრუქტურა უზრუნველყოფს 146 ათას ტონამდე პროდუქციის თანამედროვე სტანდარტების გათვალისწინებით შენახვას.

Otar Shamugia: "The creation of about 400 new processing enterprises and storage infrastructure has been financed. The value of the products and services provided by these new enterprises exceeds GEL 1.7 billion, while the total costs of the budget exceed GEL 115 million.
During the presentation of the 2023 report, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, highlighted specific results of the state programs and projects.
According to the Minister, the area of modern fruit orchards is annually increasing in the country, resulting from one of the most successful state programs - "Plant the Future". Since the program's inception, the state has supported planting up to 22 thousand hectares of modern gardens.
"According to our projections, the value of the produce from state-supported gardens will exceed GEL 150 million by 2023. The harvest from orchards will expand significantly in the coming years, due to forecast indicators and as cultivated trees enter the fructification phase. By 2030, the value of the products produced in the gardens planted under the program will exceed GEL 500 million. The average annual growth rates of individual crops were also reflected in exports amounting to USD 204 million last year.
We can underline not only the conventional fruit export but also the export of such perennial crops, which were exported in limited quantities or not at all in the past years, such as blueberries, bay leaves, etc. The income from blueberry exports exceeded USD 20 million last year. Every year, we expect a significant increase in this indicator, although, a few years ago, we did not export blueberries at all since we did not have any production," said Mr. Otar Shamugia.
With the increase in production, the Minister stressed the importance of developing post-harvest technologies. Various state support programs have been running for several years to create production infrastructure for product storage and processing.
So far, 400 new processing companies and storage facilities have been supported only through grant programs.
The value of the products and services provided by these new enterprises exceeds GEL 1.7 billion, while the total costs of the budget exceed GEL 115 million.
It is also worth noting that the storage infrastructure ensures the storage of up to 146 thousand tonnes of products following modern standards.