ოთარ შამუგია: „120 მლნ ლარზე მეტი მივმართეთ სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესყიდვის მხარდასაჭერად“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ საქართველოს პარლამენტში ანგარიშის წარდგენის დროს აგროწარმოების განვითარებისთვის თანამედროვე სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაზე წვდომის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„წლების წინ ქვეყანა განიცდიდა ტექნიკის მნიშვნელოვან დეფიციტს და ფერმერები ვერ ახერხებდნენ აგროვადებში სამუშაოების ჩატარებას. 120 მლნ ლარზე მეტი მივმართეთ  ტექნიკის შესყიდვის მხარდასაჭერად  და ფერმერებმა ამ თანადაფინანსების საშუალებით შეიძინეს 7500 ერთეული, 440 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების, სხვადასხვა სიმძლავრის სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა და იმპლემენტები.  რა თქმა უნდა, ჩვენ წელსაც ვაგრძელებთ ამ მიმართულებით მხარდაჭერას და 20 მლნ ლარია გამოყოფილი მიმდინარე წლის ბიუჯეტით ამ მიზნობრიობით. ვაფინანსებთ მოსავლის ამღები ტექნიკის შესყიდვას, სპეციალურად კოოპერატივებისათვის დავიწყეთ ახალი პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც მცირე ფერმერებს ვაძლევთ საშუალებას, გაერთიანდნენ და საკმაოდ მაღალი, 50 პროცენტიანი საგრანტო თანადაფინანსებით შეიძინონ სასურველი ტექნიკა. უკვე დაფინანსებულია 62 ასეთი კოოპერატივი და პროგრამა გრძელდება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "We allocated over GEL 120 million to support farmers in purchasing agricultural equipment".
During the presentation of the report, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, underlined the importance of access to modern agricultural equipment for developing agricultural production.
"Years ago, the country experienced a significant shortage of equipment, and farmers could not properly carry out seasonal field works. We allocated more than GEL 120 million to support purchasing equipment, and through co-financing, farmers purchased 7,500 units of farm equipment and implements with various capacities worth more than GEL 440 million.
Moreover, this year, we continue providing support by allocating GEL 20 million in the current year's budget. We finance the purchase of harvesting equipment and have already launched a new program specifically for cooperatives, which allows small farmers to unite and purchase the desired equipment with a fairly high, 50 percent grant co-financing. Sixty-two such cooperatives have already received financial aid, and the program continues," said Mr. Otar Shamugia.