ოთარ შამუგია: „ევროკავშირმა ოფიციალურად აღიარა საქართველოს შესაბამისი ორგანოების მიერ გაცემული თევზჭერის სერტიფიკატები“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ პარლამენტში 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს ქვეყანაში აკვაკულტურის და მეცხოველეობის მიმართულებით არსებულ პოტენციალზე და მიმდინარე ხელშემწყობ პროექტებზე ისაუბრა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, განვითარების უდიდესი პოტენციალი აქვს აკვაკულტურას. გასულ წელს საზღვაო აკვაკულტურის ფერმების მოსაწყობად დამტკიცდა  შესაბამისი ზონები აჭარის, სამეგრელოს და გურიის სანაპირო ზოლში, 8 ლოკაციაზე, რაც აჩენს აკვაკულტურის მიმართულებით მსხვილი ინვესტიციების მოზიდვის, შესაბამისად, ათეულ ათასობით ტონა თევზის და სხვადასხვა სახეობის ზღვის პროდუქტის წარმოების შესაძლებლობას და, ეტაპობრივად, ასეულობით მილიონი დოლარის საექსპორტო პოტენციალის ათვისებას.
„გარემოს ეროვნული სააგენტო, სხვა სამსახურებთან ერთად, აქტიურად მუშაობს  რამდენიმე ლოკაციაზე სანებართვო პირობების შემუშავებისთვის და უახლოეს პერიოდში ვგეგმავთ რომ გამოვაცხადებთ აუქციონებს რომელიც საშუალებას მისცემს ბიზნესს განახორციელოს მასშტაბური ინვესტიციები ამ მიმართულებით, რაც ხელს შეუწყობს შიდა წყლის აკვაკულტურის განვითარებასაც“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის განცხადებით, აღნიშნული მიმართულებით სამინისტროს მიერ გატარებული რეფორმების შედეგია, რომ  2024 წლის 2 აპრილს ევროკავშირმა ოფიციალურად აღიარა საქართველოს შესაბამისი ორგანოების მიერ გაცემული თევზჭერის სერტიფიკატები. ამ აღიარებას არსებითი მნიშვნელობა აქვს ქართველი მეწარმეებისთვის, ვინაიდან შესაძლებელი გახდა საქართველოდან შავი ზღვის თევზისა და თევზჭერის პროდუქტების  ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტი, რაც, თავის მხრივ, საქართველოს ეკონომიკის განვითარებაში მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს.

Otar Shamugia: "The European Union officially recognized the fishing certificates issued by the relevant state Agencies of Georgia".
During the presentation of the 2023 report, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, emphasized the country’s potential for aquaculture and animal husbandry and the current support projects.
According to the Minister, aquaculture has the highest development potential. Last year, appropriate zones were approved for establishing marine aquaculture farms in 8 locations along the coastline of Adjara, Samegrelo, and Guria regions, which shows the opportunity of attracting huge investments in the aquaculture sector and the possibility of producing tens of thousands of tonnes of fish and various types of seafood and, gradually, exploiting the export potential of hundreds of millions of dollars.
"The National Environmental Agency, in cooperation with other services, is actively working to develop permit conditions for several locations, and shortly we plan to announce auctions that will allow businesses to make large-scale investments in this direction, which will also contribute to the development of inland water aquaculture," Mr Otar Shamugia said.
According to the Minister, as a result of the reforms carried out by the Ministry in this direction, on April 2, 2024, the European Union officially recognized the fishing certificates issued by the relevant state agencies of Georgia.
This recognition is crucial for Georgian entrepreneurs since it allows them to export Black Sea fish and fishery products from Georgia to the European Union market, which will significantly contribute to the development of the economic system in Georgia.