ოთარ შამუგიამ, 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს, სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და ფიტოსანიტარიის მიმართულები გატარებული ღონისძიებები შეაჯამა
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა აღნიშნა, მნიშვნელოვნად გაიზარდა სურსათის უვნებლობის სახელმწიფო კონტროლის მასშტაბები  და ეფექტიანობა.
„ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში 50%-ით არის გაზრდილი განხორციელებული კონტროლის მასშტაბები ხოლო გამოვლენილი დარღვევების მაჩვენებელი ამავე პერიოდში  17-დან 12%-მდე არის შემცირებული, რაც იმას ნიშნავს რომ სურსათის უვნებლობის მიმართულებით მდგომარეობა უმჯობესდება. სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ წარმატებით გაიარა საერთაშორისო აუდიტის ყველა ეტაპი  „სურსათის უვნებლობის სახელმწიფო კონტროლის“ მიმართულებით და საერთაშორისო სტანდარტის  ხარისხის მენეჯმენტის სისტემის სერტიფიკატი ISO 9001 აიღო, რაც ადასტურებს   ხარისხის მართვის სისტემების მაღალ საფეხურს“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის განცხადებით, ცხოველების ჯანმრთელობის დაცვის, სხვადასხვა დაავადების გავრცელებისა და ფერმერებისთვის ეკონომიკური ზარალის თავიდან აცილების მიზნით, სურსათის ეროვნული სააგენტო ყოველწლიურად ატარებს 6 მილიონამდე ვეტერინარულ მანიპულაციას, მათ შორის, ცხოველების უფასო ვაქცინაციას 7 სახის დაავადებაზე.
ბაზარზე უხარისხო მცენარეთა დაცვის საშუალებების განთავსების აღკვეთის მიზნით, მნიშვნელოვნად გავამკაცრეთ პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების სარეალიზაციო ობიექტების კონტროლი.  2023 წლის განმავლობაში შემოწმდა 600 ობიექტი, საიდანაც  მხოლოდ 35 დარღვევა გამოვლინდა. მკაცრი კონტროლი გაგრძელდება 2024 წელსაც, რათა ფერმერები დავიცვათ უხარისხო პესტიციდების და  აგროქიმიკატების გამოყენებისგან.
მინისტრმა სიტყვის გამოსვლის დროს ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქვეყნის მასშტაბით იზრდება  ლაბორატორიული შესაძლებლობები და ინერგება კვლევის საერთაშორისო მეთოდები. 2023 წელს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  ლაბორატორიამ მიიღო ეროვნული რეფერენს ლაბორატორიის სტატუსი. ლაბორატორია აგრძელებს მუშაობას კვლევის ახალი მეთოდების დანერგვის მიმართულებით, რაც უზრუნველყოფს დროულ დიაგნოსტირებას და ხელს უწყობს ჯანსაღი პროდუქტების წარმოებას.  მიმდინარე წელს დაგეგმილია 40-ზე მეტი ახალი კვლევის მეთოდის დანერგვა, მათ შორის  19 მეთოდი დაინერგება თევზის დაავადებების მიმართულებით.

During the presentation of the 2024 report, Mr. Otar Shamugia, summarized the measures taken in the food safety, veterinary and phytosanitary areas.
According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture, the scale and efficiency of state control in food safety have increased significantly.
"The scale of the control has increased by 50% over the past five years, while the rate of detected violations has fallen from 17 to 12% in the same period, indicating that the situation in food safety is improving.
The National Food Agency has successfully completed all phases of the international audit on the "State control of food safety’’, and received the international standard quality management system certificate ISO 9001, confirming the high level of quality management systems, Mr Otar Shamugia stated.
According to the Minister, the National Food Agency performs up to 6 million veterinary manipulations each year to protect animal health, prevent the spread of various diseases, and avoid /reduce economic losses for farmers, including free vaccination of animals against seven types of diseases.
''We have significantly tightened the control of facilities selling pesticides and agrochemicals to prevent the placement of low-quality plant protection products on the market. During 2023, 600 objects were inspected, detecting only 35 violations. Strict controls will continue in 2024 to protect farmers from using low-quality pesticides and agrochemicals,'' noted Mr. Shamugia.
During his remarks, the Minister stressed that laboratory capacity is expanding nationwide, and international research methods are widely applied.
In 2023, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture laboratory received the status of a national reference laboratory.
The laboratory continues developing new research techniques to ensure timely diagnosis and promote the production of healthy products. This year, we plan to adopt more than 40 new research methods, with 19 focusing on fish diseases.