ოთარ შამუგია: „2023 წელს, ჯამურად, ექსპორტირებულია 455 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო და სპირტიანი სასმელები“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, პარლამენტში 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს, სახელმწიფოს მიერ მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში გატარებული მიზანმიმართული პოლიტიკის შედეგებზე დეტალურად ისაუბრა.
„გატარებული მიზანმიმართული პოლიტიკის შედეგად, ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ექსპორტიდან მიღებული შემოსავლები 2023 წელს კვლავ გაიზარდა და რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია. გასულ წელს, ჯამურად, ექსპორტირებულია 455 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო და სპირტიანი სასმელები, რაც 16%-ით აღემატება 2022 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. მსოფლიოს 66 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 260.0 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო.
მინდა აქვე აღვნიშნო, რომ პირველად პანდემიის შემდეგ, 2023 წელს ღვინის საექსპორტო ფასის ზრდა დაფიქსირდა; დაახლოებით 40 ცენტით, რაც, რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია სექტორისთვის”,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა 2023 წლის ყურძნის რთველზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მოსავალი, 2022 წელთან შედარებით, მცირე იყო, რაც გამოიწვია რთულმა კლიმატურმა პირობებმა. უხვი ნალექის და შემდგომ ძლიერი სეტყვის შედეგად მოსავლის რაოდენობა შემცირდა.
2023 წლის რთველი ორგანიზებულად ჩატარდა და მოსავალი სრულად დაბინავდა. ქვეყნის მასშტაბით გადამუშავდა 220 ათას ტონამდე ყურძენი, რომლის რეალიზაციიდან  ფერმერებმა 300 მლნ ლარამდე შემოსავალი   მიიღეს. 2023 წლის რთველი გამოირჩეოდა კერძო სექტორის მაღალი ჩართულობით. კახეთის რეგიონში სახელმწიფო საწარმოს მიერ გადამუშავდა მოსავლის მხოლოდ 10%, რაჭის შემთხვევაში - 4%, რაც ბოლო წლების საუკეთესო მაჩვენებელია. როგორც მინისტრმა განაცხადა, სახელმწიფომ მყისიერად მოახდინა 2023 წლის სექტემბერში რამდენჯერმე მოსული ძლიერი სეტყვის შედეგად დაზიანებული ყურძნის მიღება-გადამუშავება. მევენახე ფერმერებმა დაზიანებული ყურძნის რეალიზაციიდან 18 მილიონ ლარამდე შემოსავალი მიიღეს.

Otar Shamugia: " In 2023, Georgia exported a total of USD 455 million worth of wine and spirits".
During the presentation of the 2023 report to the Parliament, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, addressed the outcomes of the state's targeted policy in the winemaking and viticulture fields.
" Due to the targeted policy, wine and spirit export earnings increased once more in 2023 and reached another record high. The total value of wine and spirits exported last year amounted to USD 455 million, a 16% increase over the corresponding figure in 2022. Wine worth USD 260.0 million is exported to 66 countries around the world.
I should mention that, in 2023, the export price of wine increased for the first time since the pandemic by roughly 40 cents, which is significant for the industry", said Mr. Otar Shamugia.
In addition, the Minister discussed the 2023 grape harvest, pointing out that it was lower than in 2022 due to challenging climate conditions. The quantity of the crop fell due to intense rains followed by severe hail.
The 2023 harvest was organized in terms of handling and storage of crops. Up to 220 thousand tonnes of grapes were processed throughout the country, and the farmers received up to GEL 300 million in income from selling their grapes.
The private sector was highly involved in the 2023 grape vintage process. The best indication of recent years is that, in the Kakheti region, the state enterprise processed only 10% of the harvest, while in Racha - 4%.
According to the Minister, after multiple severe hailstorms in September 2023, the state promptly received and processed the grapes. The vineyard farmers received up to GEL 18 million in income from selling damaged grapes.