ოთარ შამუგია: „ბოლო წლების განმავლობაში, ტყის აღდგენის ღონისძიებები 5000 ჰა-ზე მეტ ფართობზე განხორციელდა; 2030 წლამდე, ტყის აღდგენა-გაშენების სამუშაოები, სულ მცირე, 20 000 ჰა ფართობზე განხორციელდება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ საქართველოს პარლამენტში სამინისტროს 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს სატყეო სექტორის რეფორმის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„საქართველოს ტყის კოდექსის მიღებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა სატყეო სექტორში. დღეისათვის, ქვეყანაში უკვე არსებობს ევროპული სტანდარტების შესაბამისი საკანონმდებლო ჩარჩო მერქნული რესურსით მდგრადი სარგებლობის, მათ შორის, მოსახლეობის სათბობი შეშით მომარაგების უზრუნველყოფის მიზნით, აქტიურად მიმდინარეობს „საქმიანი ეზოების“ მოწყობა ყველა რეგიონში. მოწყობილია 54 საქმიანი ეზო, სადაც შესაძლებელი იქნება სხვადასხვა კატეგორიის მერქნული რესურსის შესყიდვა. საქმიანი ეზოები იფუნქციონირებს ყველა მუნიციპალიტეტში რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს უსისტემო ჭრის შემცირებას და ტყის მდგრადი მართვის პრაქტიკის ჩამოყალიბებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, პრიორიტეტს წარმოადგენს ტყის მოვლისა და აღდგენის ღონისძიებები. ბოლო წლების განმავლობაში ტყის აღდგენის ღონისძიებები 5000 ჰა-ზე მეტ ფართობზე განხორციელდა. ყოველწლიურად ფართოვდება აღნიშნული საქმიანობის მასშტაბები. გრძელვადიანი გეგმის შესაბამისად, 2030 წლამდე, ტყის აღდგენა-გაშენების სამუშაოები, სულ მცირე, 20 000 ჰა ფართობზე განხორციელდება.

Otar Shamugia: "Over 5000 hectares of forest area have undergone forest restoration measures during the past few years. Until 2030, the forest restoration /planting works will be carried out on at least 20,000 ha of area".
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, emphasized the importance of forestry sector reform while presenting the 2023 report of the Ministry at the Parliament of Georgia.
" We have taken a significant step in the forestry sector by adopting the Forest Code of Georgia. Setting up "business yards" is actively underway throughout all regions, and the country already has a legislative framework complying with European standards to ensure the sustainable use of wood resources, including ensuring firewood for heating purposes to the population. Fifty-four business yards have been set up, enabling residents to purchase different types of wood resources. "Business yards’’ will operate in all municipalities and significantly contribute to reducing unsystematic logging and adopting sustainable forest management practices," said Mr. Otar Shamugia.
According to the Minister, forest maintenance/restoration measures are a top priority in the country. Over the past few years, forest restoration measures have been implemented in ​​more than 5000 ha of area. The scale of the mentioned activity is annually expanding. According to the long-term plan, until 2030, the forest restoration/planting works will be carried out on ​​at least 20,000 ha of area.