ოთარ შამუგია: „გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი სრულად გადაიარაღდა; თანამედროვე ტექნიკური საშუალებებით აღიჭურვნენ ინსპექტორები და გარემოსდაცვითი სწრაფი რეაგირების მობილური ჯგუფები“
„გაწეული საქმიანობის მიუხედავად, კვლავ გამოწვევად რჩება ტყის უკანონო სარგებლობის ფაქტების სიხშირე. 2023 წელს ტყის დაცვის ფუნქციის გაძლიერების მიზნით, 500-მდე გავზარდეთ ტყის მცველების რაოდენობა სატყეო სააგენტოში. გასულ წელსვე მნიშვნელოვნად გაიზარდა ჯარიმები უკანონო ტყითსარგებლობის ფაქტებზე, სამასალე ხე-ტყის ტრანსპორტირებისა და რეალიზაციის მოთხოვნათა დარღვევაზე, მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში მწვანე ნარგავების დაზიანება-განადგურებაზე“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ პარლამენტში სამინისტროს 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, მნიშვნელოვანია კონტროლისა და ზედამხედველობის შესაძლებლობის გაძლიერება. ამ მიმართულებით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი სრულად გადაიარაღდა და ინსპექტორები, გარემოსდაცვითი სწრაფი რეაგირების მობილური ჯგუფები აღიჭურვა თანამედროვე ტექნიკური საშუალებებით, როგორიცაა დრონები, ფოტოხაფანგები, მცურავი საშუალებები შიდა წყალსატევებზე ბრაკონიერობასთან საბრძოლველად; კატარღა შავი ზღვის აკვატორიაში ინსპექტირებისთვის; სრული ლაბორატორიული აღჭურვილობა შავი ზღვის დაცვის კონვენციური სამსახურისათვის და სხვა. ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში, რეგულირების ობიექტების ინსპექტირების რაოდენობა ფაქტობრივად გაორმაგდა და 2023 წელს 5400-ს გადააჭარბა. გარემოსდაცვით სამართალდარღვევების პრევენციის მიზნით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში არაერთი ცვლილება შევიდა და რიგ  სამართალდარღვევაზე სანქციები მნიშვნელოვნად გამკაცრდა.

Otar Shamugia: "The Department of Environmental Supervision has been completely re-equipped. Inspectors and environmental rapid response mobile teams were provided with state-of-the-art technical tools and equipment".
" Despite our best efforts, the frequency of facts involving illegal forest usage remains challenging. In 2023, we increased the number of forest rangers in the Forestry Agency to 500 to enhance forest protection.
Last year, fines for illegal forest use, violation of requirements for transportation/sale of timber, damage, and destruction of green plants in the municipality's administrative boundaries increased significantly," Mr. Otar Shamugia stated during the presentation of the 2023 report of the Ministry.
According to the Minister, having the capability to improve oversight and control is essential. In this regard, the Department of Environmental Supervision has been thoroughly re-equipped, and inspectors and environmental rapid response mobile teams have been supplied with advanced technology means such as drones, photo traps, and floating means to fight poaching on inland waterways, boats for inspection in the Black Sea area and a complete set of laboratory equipment to provide services for the Convention on the Protection of the Black Sea Against Pollution, etc.
Over the past five years, the number of inspections of regulated facilities has effectively doubled, reaching over 5,400 in 2023. Several changes were made to the Administrative Offences Code of Georgia, including tightening the sanctions for certain violations to prevent environmental violations.