ოთარ შამუგია: „ატმოსფერულ ჰაერში გაფრქვევების უწყვეტ თვითმონიტორინგს დაქვემდებარებული დაახლოებით 51 აქტიური საწარმოდან სამინისტროს ელექტრონულ სისტემაში უკვე დარეგისტრირებულია 31 საწარმო, 11 საწარმო ხელსაწყოების მონტაჟის პროცესშია“
„ქვეყნის ერთ-ერთ უმთავრეს გარემოსდაცვით პრიორიტეტს წარმოადგენს ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების შემცირება, განსაკუთრებით ურბანულ და სამრეწველო ტერიტორიებზე. ერთ-ერთი გამოწვევა ამ მიმართულებით არის სამრეწველო სექტორი“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ საქართველოს პარლამენტში 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, მსხვილ სამრეწველო საწარმოებს დაევალათ მავნე ნივთიერებათა ატმოსფერულ ჰაერში გაფრქვევების უწყვეტი თვითმონიტორინგის სისტემის დანერგვა. ამ ეტაპზე თვითმონიტორინგს დაქვემდებარებული დაახლოებით 51 აქტიური საწარმოდან სამინისტროს ელექტრონულ სისტემაში დარეგისტრირებულია 31 საწარმო, კიდევ 11 საწარმო კი, ხელსაწყოების მონტაჟის პროცესშია. მიმდინარეობს მსხვილი სამრეწველო ობიექტების კონტროლი და ჰაერდაცვითი კანონმდებლობის შესრულების მონიტორინგი. რეგულაციების ამოქმედებიდან დღემდე შემოწმდა არაერთი საწარმო, ჯამში გამოვლინდა უწყვეტი თვითმონიტორინგისა და ჰაერდაცვითი მოთხოვნების შეუსრულებლობის 92 ფაქტი და გატარდა კანონით გათვალისწინებული ზომები.
„შემუშავდა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის 2023-2025 წლების გეგმა ცენტრალური ზონისთვის, რომელიც მოიცავს ქ. რუსთავსაც. სამოქმედო გეგმის განხორციელების ბიუჯეტი 88 მლნ ლარია და სამრეწველო სექტორიდან დაბინძურების შემცირება გეგმის ერთ-ერთ მთავარ მიმართულებად რჩება. აღსანიშნავია, რომ ქ. რუსთავის 2020-2022 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულებამ ამ მიმართულებით საკმაოდ კარგი შედეგი მოგვცა, ვინაიდან ქალაქში შემცირდა მყარი ნაწილაკებით დაბინძურების დონე“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "Approximately 51 active enterprises are subject to continuous self-monitoring of emissions of harmful substances; 31 of mentioned businesses have already registered in the electronic system of the Ministry, while 11 of these enterprises are currently installing the equipment’’
" Reducing atmospheric air pollution, particularly in urban and industrial areas, is one of the top environmental priorities of the country, and one of the challenges we face in this direction is related to the industrial sector", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture during the presentation of the 2023 report to the Parliament of Georgia.
According to the Minister, large industrial enterprises were assigned to deploy a continuous self-monitoring system to control the emission of harmful substances into the atmospheric air. At this stage, out of 51 active enterprises subject to self-monitoring, 31 enterprises are registered in the electronic system of the Ministry, and the remaining
11 enterprises are currently installing the equipment. Moreover, the large industrial facilities are under control, and monitoring of compliance with air protection law is in progress. Since the mentioned regulations came into effect, several enterprises have been inspected.  Overall, 92 facts of non-compliance with continuous self-monitoring and air protection requirements have been identified, and legal measures have been put into effect.
" 2023–2025 ambient air quality management plan for the central zone was developed, including the city Rustavi. One of the primary goals of the action plan remains to reduce pollution from the industrial sector, with an implementation budget of GEL88 million.
It is worth mentioning that the ‘’2020-2022 Action Plan for the Improvement of Air Quality in Rustavi ’’has given us quite a good result in this direction since the level of atmospheric particulate matter has decreased in the city," said Mr. Otar Shamugia.