ოთარ შამუგია: „2023 წლის სექტემბრიდან დაიწყო ავტომობილების ხილული გამონაბოლქვის გზაზე კონტროლი 4 ქალაქში - თბილისში, ქუთაისში, ბათუმსა და რუსთავში“
„გამონაბოლქვის დადგენილ ნორმასთან შეუსაბამობისთვის 5000-ზე მეტი ავტოსატრანსპორტო საშუალების მფლობელი დაჯარიმდა. გასულ წელსვე, ავტომობილებიდან კატალიზატორების ამოღების მავნე პრაქტიკასთან საბრძოლველად აიკრძალა ქვეყნიდან კატალიზატორების ექსპორტი“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ პარლამენტში სამინისტროს 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, 2023 წელი ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელის გაფართოების კუთხითაც წარმატებული იყო. არსებულ მონიტორინგის ქსელს დაემატა 9 ახალი სადგური და დღეის მდგომარეობით უკვე 18 ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის სადგური გვაქვს. 2026 წლამდე სადგურების რაოდენობის 27-მდე გაიზრდება და საქართველოს ექნება სრულად ევროპული სტანდარტების შესაბამისი ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის სისტემა.

Otar Shamugia: "From September 2023, the control of the visible emissions from vehicles on the road began in 4 cities - Tbilisi, Kutaisi, Batumi and Rustavi".
"More than 5,000 vehicle owners were fined for non-compliance with the emission standards set limits. Last year, the export of catalysts from the country was banned to combat the harmful practice of removing catalysts from cars," said Mr. Otar Shamugia during the presentation of the  2023 report.
According to the Minister, 2023 was also a successful year for expanding the atmospheric air quality monitoring network. The existing monitoring network expanded with nine new stations, and 18 air quality monitoring stations operate across the country.
By 2026, the number of stations will increase to 27, and Georgia will have an air quality monitoring system fully compliant with European standards