ოთარ შამუგია: „საპარლამენტო ტრიბუნიდან მადლობას ვუხდი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს თითოეულ თანამშრომელს, რომლებმაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს იმ შედეგების მიღწევაში რომელზეც 2023 წლის ანგარიშის წარმოდგენის დროს ვისაუბრე“
პარლამენტის სხდომაზე დეპუტატებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ 2023 წელს განხორციელებული სამუშაოს ანგარიში და მიღწეული შედეგები ოთარ შამუგიამ წარუდგინა.  მინისტრმა აგრარული და გარემოსდაცვითი მიმართულებებით არსებულ გამოწვევებზე და მათი გადაჭრის ხედვებზე ისაუბრა. ოთარ შამუგია სამომავლო გეგმების ძირითად მიმართულებებსაც შეეხო და აღნიშნა, რომ სამინისტრო, ერთი მხრივ, გააგრძელებს ყველა იმ ღონისძიების გატარებას, რომელიც სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობაზეა ორიენტირებული, ხოლო,  მეორე მხრივ, ფერმერებისა და მეწარმეების საჭიროებების გათვალისწინებით, მოამზადებს და აამოქმედებს  ახალ პროგრამებს. რაც შეეხება გარემოს დაცვის მიმართულებას, გარემოს მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად, სამინისტრო განაგრძობს რეფორმების განხორციელებას. დაგეგმილია ახალი დაცული ტერიტორიების დაარსება და ზოგიერთი არსებული დაცული ტერიტორიის გაფართოება; აქცენტი გაკეთდება ტყის აღდგენის სამუშაოებზე, განსაკუთრებით ჭალის ტყეებისა და უნიკალური ეკოსისტემების მოვლა-აღდგენაზე; დამტკიცდება ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების გეგმები, რომელთა მიზანია საჭირო ღონისძიებების განსაზღვრა და შესრულება; გაიზრდება გარემოსდაცვითი შეფასების პროცედურების ეფექტიანობა და ევროკავშირის კანონმდებლობის შესაბამისად განხორციელდება სამრეწველო ემისიების რეგულირება; გაგრძელდება ქვეყნის მასშტაბით სპეციფიკური ნარჩენების შეგროვების სეპარირებული სისტემის დანერგვა; გაფართოვდება სპეციფიკური ნარჩენების ჩამონათვალი, რომელიც დაექვემდებარება სეპარირებულ შეგროვებას; მეტად დაჩქარდება ადრეული გაფრთხილების სისტემების განვითარება,  მრავლობითი საფრთხეების პროგნოზირების სისტემების გაუმჯობესება, რისთვისაც  გარემოს ეროვნულ სააგენტოს მიმდინარე წელს დამატებით  16 მილიონი ლარი აქვს გამოყოფილი.
ოთარ შამუგიამ სიტყვით გამოსვლის დასასრულს მადლობა გადაუხადა მთავრობის გუნდს,  საქართველოს პარლამენტს, მათ შორის განსაკუთრებით გამოყო აგრარულ საკითხთა და გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტები, აქტიური თანამშრომლობისთვის.
„მადლობა  მხარდაჭერისთვის ჩვენს პარტნიორ ქვეყნებს, ევროკავშირს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, მადლობა დარგობრივ ასოციაციებს, ფერმერებს, ბიზნესის წარმომადგენლებს და, რა თქმა უნდა, საპარლამენტო ტრიბუნიდან მადლობას ვუხდი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს თითოეულ თანამშრომელს, რომლებმაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს იმ შედეგების მიღწევაში რომელზეც 2023 წლის ანგარიშის წარმოდგენის დროს ვისაუბრე“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "From the tribune of the Parliament of Georgia, I would like to thank every employee of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture who contributed significantly to achieving the results I spoke about during the presentation of the 2023 report."
At the parliamentary session, Mr. Otar Shamugia provided the Deputies with a report on the efforts of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture taken in 2023 while also focusing on the achieved results.
The Minister addressed the current challenges in the agricultural and environmental areas, emphasizing the visions for potential solutions.
Mr. Shamugia discussed the main directions of plans, stating that the Ministry will continue to implement all measures aimed at promoting agricultural development and on the other hand, preparing and launching new programs in response to the needs of farmers and entrepreneurs.
Regarding environmental protection, the Ministry continues to take reforms to improve the environment.
It is planned to establish additional protected areas and expand existing ones. Reforestation efforts will be prioritized, with a focus on protecting and restoring floodplain forests and unique ecosystems.
Furthermore, plans will be approved to improve air quality and determine and implement the necessary measures. The effectiveness of environmental assessment procedures will increase, and industrial emissions will be regulated in line with EU legislation.
The implementation of a separate system for the collection of specific waste will continue throughout the country.
The list of specific wastes- that will be subject to the separate collection will be expanded.
The development of early warning systems and the improvement of multiple hazard prediction systems will be greatly accelerated, for which the National Environment Agency has allocated an additional GEL 16 million this year.
At the end of his speech, Mr. Otar Shamugia thanked the government team, the Parliament of Georgia, and especially the Committees for Agrarian Issues and Environmental Protection and Natural Resources for their active cooperation.
"I would like to express my gratitude to our partner countries, the European Union, and international organizations for their support, thanks to industry associations, farmers, business representatives, and, ultimately, from the tribune of the Parliament, I thank each employee of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, who contributed significantly to achieving the results I spoke during the presentation of the 2023 report", said Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.