გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში პროექტის ახალ მენეჯერთან ENPARD IV-ის მიმდინარე საკითხები განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მინისტრის მოადგილეები თენგიზ ნასარიძე და კახა კაკაბაძე სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა ENPARD IV-ის FAO-ს (გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია) კომპონენტის ახალ მენეჯერს გუიდო აგოსტინუჩის შეხვდნენ.
მინისტრის მოადგილეებმა გუიდო აგოსტინუჩის ახალ პოზიციაზე დანიშვნა მიულოცეს და ერთობლივი, წარმატებული თანამშრომლობის სურვილი გამოთქვეს.
შეხვედრაზე მხარეებმა მიმდინარე და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. საუბარი შეეხო პროგრამის ფარგლებში სურსათის უვნებლობის, სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული სექტორის, ასევე, აკვაკულტურისა და ლაბორატორიული შესაძლებლობების გაძლიერების მიმართულებით თანამშრომლობის საკითხებს.
როგორც გუიდო აგოსტინუჩიმ განაცხადა, თვალსაჩინოა სამინისტროს მზაობა პროექტის ეფექტიანი განხორციელებისთვის, რაც შედეგებზე აუცილებლად აისახება.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველომ სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარების მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია, რაც ENPARD IV-ის ეფექტიანი განხორციელების მტკიცე საფუძველს წარმოადგენს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს და სოფლის მეურნეობის ლაბორატორიის ხელმძღვანელი პირები, ასევე, სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ ENPARD-IV გულისხმობს სოფლის განვითარების მხარდაჭერას შემდეგი აქტივობებით: სოფლად სერვისებისა და ინფრასტრუქტურის განვითარება, მმართველობის სისტემების გაუმჯობესება, სოფლის განვითარებაში ქალთა როლის გაძლიერება, ტყის რესურსების მდგრადი მართვა და გარემოს დაცვა; პროგრამა ასევე ითვალისწინებს სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის მიმართულებით შესაძლებლობების გაძლიერებას.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosts the newly appointed project manager to discuss ENPARD IV-related issues.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, Deputies of the Minister, Mr.Tengiz Nasaridze and Mr. Kakha Kakabadze, met with the newly appointed manager of the European Neighborhood Program for Rural and Agricultural Development ENPARD IV new component in FAO, Mr. Guido Agostinucci.
The Deputy Ministers congratulated Mr. Guido Agostinucci on his appointment to the new position and expressed a desire for joint, successful cooperation.
The conversation touched upon the cooperation in the food safety, sanitary, and phytosanitary sectors, including enhancing aquaculture and laboratory capacities within the program.
According to Mr.Agostinucci, the readiness of the Ministry for the effective implementation of the project is visible, which will affect the results.
As mentioned, Georgia has achieved significant progress towards agricultural development, which is a solid basis for the effective implementation of ENPARD IV.
The Heads of the National Food Agency and the Agricultural Laboratory, including the representatives of the relevant Departments of the Ministry, attended the meeting.
As mentioned, ENPARD-IV aims to support rural development through the following initiatives: developing infrastructure and improving services in rural areas;
strengthening women's roles in rural development;
improving governance systems;
sustainable management of forest resources and environmental protection.
The program also envisages capacity building in food safety, veterinary medicine, and plant protection areas.