ოთარ შამუგია მოლდოვას რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ალექსანდრ ესაულენკოს შეხვდა
შეხვედრაზე მხარეებმა ქვეყნებს შორის სავაჭრო ურთიერთობების გაღრმავების საკითხები და საინვესტიციო შესაძლებლობები განიხილეს.
„მოხარული ვარ, თქვენთან შეხვედრით. მოგეხსენებათ, ჩვენი ქვეყნები გადიან ევროკავშირში ინტეგრაციის რთულ და საპასუხისმგებლო გზას. ვფიქრობ, კოორდინირებული და ეფექტიანი თანამშრომლობით შევძლებთ სასურველი მიზნის მიღწევას და დროულად გავხდებით ევროპული ოჯახის წევრები“,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრის ფარგლებში, მინისტრმა ისაუბრა სოფლის მეურნეობისა და გარემოსდაცვითი მიმართულებით განხორციელებული სახელმწიფო ხელშემწყობი პროგრამების შესახებ და ყურადღება საექსპორტო პოტენციალის მქონე სოფლის მეურნეობის პროდუქტებზე გაამახვილა.
„საქართველოს სოფლის მეურნეობის და გარემოსდაცვის მიმართულებით მნიშვნელოვანი პროგრესი აქვს. მოხარული ვიქნებით თუ მოგვეცემა გამოცდილების გაზიარების და სავაჭრო ურთიერთობების გაღრმავების შესაძლებლობა“,- განაცხადა ალექსანდრ ესაულენკომ.
საუბარი შეეხო, საქართველო-მოლდოვას ორმხრივი ბიზნესფორუმის ორგანიზების საკითხს, რაც ხელსაყრელ გარემოს შექმნის საქმიანი ურთიერთობების განვითარებისთვის.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia meets with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Moldova to Georgia, Alexander Esaulenko.
During the meeting, the parties addressed issues of deepening bilateral trade relations and emphasized investment opportunities.
" I'm pleased to meet you. As you know, our nations are undergoing a challenging and responsible path in the EU integration process. I believe that with coordinated efforts and efficient cooperation, we will be able to achieve the intended goal and become members of the European family on time", said Otar Shamugia.
Within the meeting, the Minister highlighted the state support programs implemented in the agricultural and environmental protection areas and focused on agricultural products with export potential.
"Georgia has made significant progress in the agricultural and environmental protection fields. We will be happy if we have the opportunity to share experience and deepen trade relations", said Mr Alexander Esaulenko.
The conversation touched upon the issues of organizing the Georgia-Moldova bilateral business forum, which will create a favourable environment for developing business relations.
The Heads of relevant Departments of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the meeting.