თენგიზ ნასარიძე გაუდაბნოებასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღის აღნიშვნის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე, დმანისის მერ კობა მურადაშვილთან ერთად, დმანისის მუნიციპალიტეტში, გაუდაბნოებასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღის აღნიშვნის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებას დაესწრო.
გაუდაბნოებასთან ბრძოლისა და გვალვის საერთაშორისო დღე გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ინიციატივით 1994 წელს დაწესდა და ყოველწლიურად 17 ივნისს აღინიშნება. საერთაშორისო დღის წლევანდელი გზავნილია: „გაერთიანება მიწის გარშემო, ჩვენი მემკვიდრეობა, ჩვენი მომავალი“.
აღსანიშნავია, რომ დმანისის მუნიციპალიტეტში, სოფელ განახლებაში, პროექტის „მიწის დეგრადაციის ნეიტრალური ბალანსის ეროვნული მიზნების მიღწევა დეგრადირებული საძოვრების აღდგენისა და მდგრადი მართვის გზით" ფარგლებში, კონტროლირებადი ძოვების სადემონსტრაციო ნაკვეთი გაკეთდა. 40-მდე ჰექტარზე შექმნილი თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი საძოვარი ადგილობრივ მოსახლეობას ემსახურება და ხელს უწყობს როგორც ნიადაგის გაჯანსაღებას, ასევე პირუტყვის პროდუქტიულობის ზრდას.
„ასეთი ინიციატივები ძალიან მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ არა მხოლოდ აქ, არამედ სხვა არეალებშიც, სადაც ტრადიციულად მესაქონლეობა მოსახლეობისთვის მნიშვნელოვანი მიმართულებაა, თანამედროვე მეთოდებითა და საძოვრების მდგრადი მართვის პრინციპით მოხდეს საძოვრების ათვისება, რაც შეუნარჩუნებს ქვეყანას საძოვრებს, როგორც რესურსს და ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება მესაქონლეობის განვითარებისთვის", - აღნიშნა თენგიზ ნასარიძემ.
დმანისის მერმა, კობა მურადაშვილმა პროექტის ინიციატორებსა და განმახორციელებლებს მადლობა გადაუხადა გაწეული სამუშაოებისთვის და სოფლის მოსახლეობისთვის საძოვრის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
ღონისძიების ფარგლებში, საძოვრით მოსარგებლეთა გაერთიანების წევრებს ცხოველთა მოვლისა და რძის შესანახი საშუალებები გადაეცათ.
პროექტს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივითა და გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) დაფინანსებით, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO) და კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრი (REC Caucasus) ახორციელებენ.

Tengiz Nasaridze attends the event dedicated to the ''World Day to Combat Desertification''.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, along with the Mayor of Dmanisi Municipality, Mr.Koba Muradashvili, visited Dmanisi Municipality, where he attended the event held as part of the celebration of the ''World Day to Combat Desertification''.
''World Day to Combat Desertification and Drought'' was established under the initiative of the United Nations in 1994 and is annually celebrated on June 17. “
The main message for this year is “United for Land: Our Legacy. Our Future.”
It is worth mentioning that a grazing demonstration plot for controlled grazing was set up in the village of Ganakhleba, Dmanisi municipality, as part of the project " Achieving Land Degradation Neutrality Targets of Georgia through Restoration and Sustainable Management of Degraded Pasturelands".
The ‘’modern standard’’ pasture established on up to 40 hectares serves the residents and, at the same time, contributes to improving soil health and increasing livestock productivity.
"Such initiatives are crucial as they seek to utilize pastures through using modern methods and adopting the sustainable pasture management principle. This approach will protect the nation's pastures as a resource while also serving as a vital step toward developing cattle breeding here and in other areas, where livestock is traditionally an important direction for the residents," - noted Mr. Tengiz Nasaridze.
The Mayor of Dmanisi, Koba Muradashvili, thanked the initiators and implementers of the project for their efforts, emphasizing the significance of the pasture for the residents.
The Pasture User Associations (PUAs) received equipment for milk storage and animal care as part of the event.
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), the Regional Environmental Center for the Caucasus (REC Caucasus), and the Global Environmental Facility (GEF) are funding the project, which is implemented on the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.