ოთარ შამუგია: „წელს ველოდებით მოცვის წარმოების და ექსპორტის გაორმაგებულ მაჩვენებელს, რაც ნიშნავს დაახლოებით 100-120 მლნ ლარის შემოსავალს ექსპორტიდან ჩვენი ფერმერებისა და მეწარმეებისთვის“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულ ზვიად შალამბერიძესთან   და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ დავით წითლიძესთან  ერთად, ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ გოჩა ჯიხაიშში კომპანია „აგროველის“ მოცვის ბაღში მოსავლის აღების პროცესს გაეცნო.
„ვაგრძელებთ რეგიონებში ფერმერებთან შეხვედრებს. ვისმენთ ფერმერების საჭიროებებსა და  მოსაზრებებს, ვეცნობით მიმდინარე პროცესს. ახლა მოცვის მოსავლის აღებისა და რეალიზაციის აქტიური სეზონია. წელს ველოდებით  მოცვის  წარმოების და ექსპორტის  გაორმაგებულ მაჩვენებელს, რაც ნიშნავს დაახლოებით 100-120 მლნ ლარის შემოსავალს ექსპორტიდან ჩვენი ფერმერებისა და მეწარმეებისთვის.  მომავალ წლებში ეს მაჩვენებლები მზარდი იქნება. ჩვენი მიზანია, მაქსიმალურად გვერდში დავუდგეთ ფერმერებს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა  და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.
შპს „აგროველის“ დამფუძნებლის ირაკლი ფირცხალაიშვილის განცხადებით, სახელმწიფო პროგრამების არსებობა მნიშვნელოვანი წინაპირობა იყო იმისათვის, რომ მათი საქმიანობა განვითარებულიყო.
შპს  „აგროველი“ 32 ჰექტარზე გაშენებულ მოცვის პლანტაციას ფლობს;  კომპანია 2024 წლის სეზონზე 120-130 ტონა მოსავალს ელოდება. აქტიურად მიმდინარე კრეფის პროცესის პარალელურად,  მოცვი ექსპორტზე გადის სხვადასხვა ევროპულ ქვეყანაში. მათ მიერ, ამ  ეტაპზე, უკვე განხორციელებულია 55 ტონა მოცვის ექსპორტი. პლანტაციაში მუდმივად 20,  სეზონურად კი, 300 დასაქმებულია.
კომპანია სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამების „დანერგე მომავალი“ და „ტექნიკური დახმარების პროგრამა“ და ასევე, პროექტის „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ ბენეფიციარია.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მასშტაბით, ლურჯი მოცვის  გაშენების მიზნობრიობით გაცემული შეღავათიანი აგროკრედიტი  162  მლნ ლარს აღემატება, სადაც სესხის პროცენტის სუბსიდირებას სოფლის განვითარების სააგენტო 29  მლნ ლარის ოდენობით ახორციელებს. მათ შორის,  იმერეთის რეგიონში ლურჯი მოცვის გაშენების მიზნობრიობით გაცემულია  22 მლნ ლარზე მეტი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 4 მლნ ლარს აღემატება.
საქართველოს მასშტაბით, პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, 50,4 მლნ ლარით თანადაფინანსებულია 2,864 ჰექტარზე მოცვის გაშენება. მათ შორის, იმერეთის რეგიონში  581 ჰექტარზე ლურჯი მოცვის გაშენება თანადაფინანსებულია 10,4 მლნ ლარით.

Otar Shamugia: " This year, we expect to double blueberry production and export, implying about GEL 100-120 million income for our farmers and entrepreneurs."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, together with the State Representative of Imereti region, Mr. Zviad Shalamberidze, and the Director of Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, got familiar with the harvesting process in the blueberry orchard of "Agroveli" company in Gocha Jikhaishi village, Khoni municipality.
"We continue to meet farmers in different regions across the country. Moreover, we learn about their needs, hear their opinions, and get familiar with the current process. Currently, the blueberry picking/selling season is in full swing. This year, we expect to double blueberry production and export, bringing about GEL 100-120 million in export income for our farmers and entrepreneurs. These figures will increase in the coming years. Our goal is to support farmers as much as possible", said Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
According to Irakli Firtskhailashvili, the founder of "Agroveli" LLC, the state programs are a significant prerequisite for developing farming activities.
"Agroveli" LLC owns a 32-hectare blueberry plantation. This year, the company expects to harvest 120-130 tonnes during the season. The company has 20 permanent and 300 seasonal employees.
Meanwhile, blueberries are actively picked and exported to different European countries. At this stage, the company has already exported fifty-five tonnes of blueberries.Â
The company benefited from the Rural Development Agency's programs "Plant the Future", "Technical Assistance Program", and the "Preferential Agrocredit" project.
It is worth mentioning that the Preferential agro-credit exceeding GEL 162 million is issued for blueberry cultivation across Georgia, while the Rural Development Agency subsidizes the loan interest in the amount of GEL 29 million. Furthermore, more than GEL 22 million has been allocated for blueberry cultivation in the Imereti region, with the co-financing from the Rural Development Agency exceeding GEL 4 million.Â
Blueberry planting has been co-financed with GEL 50.4 million on 2,864 hectares in Georgia under the "Plant the Future" program, including GEL 10.4 million allocated for planting the blueberry crop on 581 hectares in the Imereti region.