ოთარ შამუგია საჩხერის მუნიციპალიტეტში ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია საჩხერის მუნიციპალიტეტის სოფელ სპეთში „მაღალმთიან დასახლებებში სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების პროგრამით“ მოსარგებლე ფერმერებს შეხვდა. შეხვედრას იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული ზვიად შალამბერიძე, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
მინისტრმა რეგიონებში ფერმერებთან შეხვედრების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ სწორედ ასეთი შეხვედრების დროს წამოჭრილი საკითხების საფუძველზე ხდება ფერმერების საჭიროებებზე მორგებული სახელმწიფო პროგრამების შემუშავება.
„სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის ხელმისაწვდომობა ერთ-ერთი მთავარი კომპონენტია ფერმერებისთვის, რათა მათ შეძლონ აგროვადების დაცვით განახორციელონ საჭირო ღონისძიებები. აქედან გამომდინარე, ჩვენ წლებია ვახორციელებთ მასშტაბურ მხარდაჭერას სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის განახლების კუთხით. შვიდი ათასზე მეტი სხვადასხვა ტიპის ტექნიკა შეიძინეს ფერმერებმა ჩვენი მხარდაჭერით. წელს დავიწყეთ ახალი პროგრამა უშუალოდ მაღალმთიან დასახლებაში მცხოვრებთათვის. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, მათ გადავცემთ ხელის ტრაქტორებს - მოტობლოკებს საკმაოდ მაღალი, 70 პროცენტიანი თანადაფინანსებით. მიმდინარე წელს 5 ათასზე მეტი ოჯახი მიიღებს ამ მხარდაჭერას; განაცხადები უკვე შემოსულია სოფლის განვითარების სააგენტოში. მიმდინარეობს პროცედურული განხილვა და ყველა შესაბამისი განცხადება, რომელიც არის სათანადო წესით შევსებული და წარმოდგენილი დაკმაყოფილებული იქნება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ფერმერებმა შეხვედრაზე აღნიშნეს, რომ ახალი პროგრამით კმაყოფილები არიან. ტრაქტორების ქირაობა და მიწის დამუშავება, რიგების გამო, დროს მოითხოვდა და საკმაოდ დიდ ხარჯებთანაც იყო დაკავშირებული. ხელის ტრაქტორების შეძენა კი, დიდი შეღავათია.
იმერეთის სახელმწიფო რწმუნებულის ზვიად შალამბერიძის განცხადებით, მაღალმთიანი სტატუსის მქონე სოფლებს ცენტრალური ხელისუფლების მხრიდან დიდი ყურადღება ექცევა და ბევრი მხარდამჭერი პროგრამა ხორციელდება, მათ შორისაა მოტობლოკების დაფინანსების პროგრამაც, რაც ადგილობრივებისთვის სოფლის მეურნეობის კიდევ უფრო მეტად განვითარების საშუალებაა.
მიმდინარე წლის 17 ივნისის მდგომარეობით, „მაღალმთიან დასახლებებში სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების“ პროგრამაში მიღებული განცხადებიდან 1147-ზე მეტს უკვე დადებითი პასუხები ეცნობა, მათ შორის, იმერეთის რეგიონიდან 308, ხოლო უშუალოდ საჩხერის მუნიციპალიტეტიდან - 166 განმცხადებელს. პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობს განაცხადების განხილვის პროცესი.

Otar Shamugia meets the local farmers in Sachkhere municipality.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, met with the farmers benefiting from the "program "Co-financing program for agricultural machinery in mountainous settlements" in the village of Speti, Sachkhere municipality.
Mr. Zviad Shalamberidze, the State Representative of the Imereti region, Mr. Davit Tsitlidze, the Director of the Rural Development Agency, and local government representatives accompanied the Minister.
The Minister emphasized the importance of meetings with local farmers, noting that state initiatives meet the requirements of farmers and that the topics raised in the meetings are taken into account.
" Access to agricultural machinery is one of the crucial issues for farmers to perform the appropriate measures in agro-terms. Therefore, we have been providing large-scale support for the renewal of agricultural machinery over the years. Moreover, the state has enabled farmers to acquire more than 7,000 different types of equipment through support programs. This year, we launched a new program for the residents of the highland settlement. Thus, farmers will receive hand tractors- moto blocks, with a rather high 70 percent co-financing under the mentioned initiative. Over 5,000 people will benefit from the state assistance this year.
Notably, the applications have already been submitted to the Rural Development Agency.
All relevant applications- duly filled out and submitted will be satisfied once the procedural evaluation is completed", said Mr. Otar Shamugia.
During the meeting, the farmers expressed their satisfaction with the new program, noting that due to queues, renting tractors and tilling the land required time and considerable costs, while purchasing hand tractors was a great relief for them.
According to Mr. Zviad Shalamberidze, the state representative of the Imereti region, the central government gives high mountainous settlement villages much attention by implementing numerous supportive programs, including the financing program for moto blocks, which allows the locals to contribute to the further development of agriculture.
As of June 17, 2024, more than 1147 applications for the "Co-financing of agricultural machinery in mountainous settlements" program have received positive responses, including 308 applicants from the Imereti region and 166 from the Sachkhere municipality. The application review process is still in progress.