შავი ზღვის ეკოსისტემის პლასტიკით დაბინძურების საფრთხეების აღმოფხვრის საკითხზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
მდინარეებსა და შავ ზღვაში მოხვედრილი პლასტიკის ნარჩენების შეგროვების ტექნოლოგიებზე, პლასტიკით დაბინძურებული ცხელი წერტილების გამოვლენასა და პლასტიკის ნარჩენების მართვის გაუმჯობესების პოლიტიკაზე ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა იმსჯელეს. სამუშაო შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო, რომელმაც შავი ზღვის აუზის ქვეყნებისთვის ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნების ერთიანი პოლიტიკის შემუშავებაზე გაამახვილა ყურადღება.
„ოკეანეების, ზღვების და მდინარეების პლასტიკით დაბინძურება გლობალური პრობლემაა. მნიშვნელოვანია, შავი ზღვის დაბინძურების დონის და ამ პრობლემის აღმოფხვრის გზების შესწავლა.
გასათვალისწინებელია, რომ ზღვის ფრაგმენტულად გასუფთავება გრძელვადიანი შედეგის მომტანი ვერ იქნება, ეს საკითხი კომპლექსურ მიდგომას საჭიროებს. საქართველომ, შავი ზღვის ქვეყნებთან ერთად, უნდა იზრუნოს შავი ზღვის ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებაზე“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
პლასტიკის დაბინძურების დასაძლევად საქართველოს მთავრობამ 2021 წელს პლასტიკის ნარჩენების პრევენციის ეროვნული პროგრამა შეიმუშავა, ამავე წელს, ქვეყანა მაღალი ამბიციის კოალიციაში გაწევრიანდა, რომლის მიზანიც 2040 წლისთვის პლასტიკის დაბინძურების სრულად აღმოფხვრაა.
მსოფლიო ბანკის გარემოსდაცვითი სპეციალისტის კლაუს სატლერის განცხადებით, საქართველოს მთავრობა, პლასტიკის დაბინძურების საფრთხეების აღმოფხვრის პოლიტიკის შემუშავების ნაწილში, საერთაშორისო დონეზე მნიშვნელოვან ნაბიჯებს დგამს.
შეხვედრა მსოფლიო ბანკის PROBLUE ინიციატივის ფარგლებში გაიმართა, რომლის მიზანიც ინტეგრირებული, მდგრადი და ჯანსაღი საზღვაო და სანაპირო რესურსების განვითარების მხარდაჭერაა.

A working meeting addresses the elimination of the threats of plastic pollution in the Black Sea ecosystem.
During the meeting, the representatives of the local and central government and non-governmental organizations discussed the technologies for collecting plastic waste in rivers and the Black Sea, identifying plastic leakage 'hotspots', and improving the policy of plastic waste management.
Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, focused on developing a unified policy for the preservation of biodiversity for the countries of the Black Sea basin area.
"Plastic pollution of oceans, seas, and rivers is a global problem. Studying the pollution level in the Black Sea area and finding potential solutions are crucial for us. Notably, the cleaning of the sea requires a complex approach. Along with other Black Sea countries, Georgia should take care of preserving the biodiversity of the Black Sea," said Mr. Solomon Pavliashvili.
In 2021, the Government of Georgia developed a National Plastic Waste Prevention Program for Georgia (NPWPP) to combat plastic pollution, and in the same year, the nation joined the High-Ambition Coalition, whose objective is to eradicate plastic pollution by 2040.
According to Mr. Klaus Sattler, Environmental Engineer at the World Bank, the Government of Georgia is making significant strides at the international level towards developing policies to eliminate the threat posed by plastic pollution.
The meeting was held under the World Bank's PROBLUE initiative, which aims to support the development of integrated, sustainable, and healthy marine and coastal resources.