ქუთაისში გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ახალი ოფისი გაიხსნა
ქ. ქუთაისში, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ახალ შენობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ დაათვალიერა და  სამუშაო პროცესს გაეცნო.
შენობა აღჭურვილია უმაღლესი სტანდარტების ყველა საჭირო ინვენტარითა და ტექნიკით. ახალ ოფისში დასავლეთის რეგიონული სამმართველოს გარემოსდაცვითი ინსპექტირებისა და სწრაფი რეაგირების 129 თანამშრომელი განთავსდება. დასავლეთის რეგიონული სამმართველოს სამოქმედო ტერიტორია იმერეთსა და რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთს მოიცავს.
მინისტრის განმარტებით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შესაძლებლობების გაძლიერება გარემოს დაცვის სახელმწიფო პოლიტიკის ნაწილია.
„გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი არის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი რგოლი სამინისტროს სისტემაში, რომლის მთავარი ამოცანაა ჩვენი უნიკალური ბუნების დაცვა, გარემოზე ზიანის მიყენების პრევენცია და კონტროლი. შესაბამისად, ჩვენ პრიორიტეტად დავისახეთ, რომ ეს სამსახური მაქსიმალურად გავაძლიეროთ, თანამშრომლები უზრუნველყოფილი იყვნენ ყველ საჭირო აღჭურვილობით, ტექნიკით, სატრანსპორტო საშუალებებით, იმისთვის, რომ სათანადოდ განახორციელონ მათზე დაკისრებული ძალიან მნიშვნელოვანი უფლებამოსილება. რა თქმა უნდა, ძალიან მნიშვნელოვანია ინფრასტრუქტურა და ამ კუთხითაც აქტიურად ვმუშაობთ. ამის  მაგალითია ქუთაისში გახსნილი ახალი, თანამედროვე სტანდარტების ოფისი. ვაგრძელებთ ამ მიმართულებით მუშაობას. ყველა რეგიონში ასეთი ტიპის ოფისები უნდა გვქონდეს და ამას ძალიან მალე დავასრულებთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ახალ შენობაში, მინისტრთან ერთად, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი ლევან ჯღარკავა, იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებული ზვიად შალამბერიძე და ქუთაისის მერი იოსებ ხახალეიშვილი იმყოფებოდნენ.

A new office of the Department of Environmental Supervision was opened in Kutaisi
Mr. Otar Shamugia, Minister of Environmental Protection and Agriculture, visited Kutaisi, where he inspected the Department of Environmental Supervision's new office and got familiar with the work process.
Notably, the building has all the essential tools, including high-quality equipment. The new office will embrace 129 employees of the Regional Division of Environmental Inspection and Rapid Response from West Georgia, specifically, Imereti, Racha-Lechkhumi, and Kvemo Svaneti regions.
According to the Minister, increasing the capacity of the Department of Environmental Supervision is part of the state's environmental policy.
"" The Department of Environmental Supervision is one of the most significant links in the Ministry system, with the primary goal of protecting our unique nature, preventing and controlling environmental damage. Accordingly, our priority is to strengthen this service to the greatest extent possible by providing employees with the necessary tools, equipment, and vehicles, thus enabling them to exercise the crucial authority assigned to them. Moreover, setting up infrastructure is essential, and we are actively working on it. Opening a new, state-of-the-art office in Kutaisi is a good example, and we continue working in this direction. We should have similar offices in all locations, and we will complete constructing them shortly", said Mr. Otar Shamugia.
The Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze, the Head of the Environmental Supervision Department, Mr. Levan Jgharkawa, the state representative of Imereti region, Mr. Zviad Shalamberidze, and the Mayor of Kutaisi, Mr. I. Khakhaleishvili accompanied the Minister.