საქართველოს მთავრობამ ატმოსფერული ჰაერის სტანდარტი დაამტკიცა
2018 წლის 1 აგვისტოდან ქვეყანაში ინერგება ჰაერის ხარისხის ევროპული სტანდარტები, რომელიც  საშუალებას მოგვცემს ქვეყნის მასშტაბით ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის შეფასება მოხდეს თანამედროვე ევროპული სტანდარტების გამოყენებით.
„ჩვენ მივიღეთ ევროპული დონის სტანდარტი ჰაერში ზღვრული ნორმების შესახებ, დამაბინძურებლების ზღვრული ნორმების შესახებ, აქ განსაზღვრულია  სხვადასხვა ტიპის დამაბინძურებლების ზღვრები, მათ შორის  მძიმე მეტალების და დიოქსიდების. დღეიდან, როდესაც გვექნება ატმოსფერული ჰაერის შეფასება,  შესაძლებლობა გვექნება, რომ ატმოსფერული ჰაერი შევაფასოთ ევროპული პრინციპების მიხედვით.  აღნიშნული სტანდარტი ძალიან მნიშვნელოვანი, დიდი, ეკოლოგიური პოლიტიკის ნაწილია, ერთ-ერთი ნაბიჯი, რომელზეც პრემიერ-მინისტრი აქტიურად საუბრობს და უახლოეს ხანებში წარმოგიდგენთ ძალიან კომპლექსურ პრეზენტაციას, საქართველოში ზოგადად, მწვანე პოლიტიკის, მწვანე ეკონომიკური პოლიტიკის და მწვანე ეკონომიკის განვითარების შესახებ,“- განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად ახორციელებს ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგს, როგორც ლოკალური ასევე მობილური სადგურებ მეშვეობით და ასევე მუშაობს ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელის განახლება-გაფართოებაზე.
ქვეყანაში უკვე არსებული თანამედროვე ავტომატური მონიტორინგის ქსელი საშუალებას იძლევა სწორედ ევროპული სტანდარტებით მოხდეს ჰაერის ხარისხის შეფასება. ამასთან, ჰაერის ხარისხის ევროპული სტანდარტების დანერგვა პასუხობს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების მოთხოვნებს.
ჰაერის ხარისხზე მონიტორინგის ევროპული სტანდარტების დანერგვის პარალელურად განვითარება ვებ პორტალი სადაც მოქალაქეებს მუდმივ ონლაინ რეჟიმში შეეძლებათ ინფორმაციის მიღება, კონკრეტულ ლოკაციებზე ჰაერის ხარისხთან დაკავშირებით.

The modern European standards to assess atmospheric air quality throughout the country will enter into the force from August 1, 2018.
"We have adopted a European level standard on the marginal norms in the air, on the norms of pollutants in the air. Here are definitions of different types of pollutants, including heavy metals and dioxides. Henceforth, We will have an opportunity to assess atmospheric air according to the European principles”- said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili.
This standard is a part of a huge environmental policy - cited as a ''step forward'' by the Prime Minister. We will make a very complex presentation on the development of Green Policy, Green Economic Policy and Development of a Green Economics in Georgia, "said the Minister of Environmental Protection And Agriculture Levan Davitashvili at the end of the government session.
The Ministry of Environmental protection and agriculture has installed a special automatic monitoring system and mobile automatic stations to measure pollution levels and monitor atmospheric air quality in the country. Moreover, through local and mobile stations the Ministry will upgrade and extend the air quality monitoring network .
A modern automated monitoring network in the country allows to assess the air quality according to the European standards. It should be noted, that introduction of European standards of air quality meets the requirements of the Association Agreement signed between the EU and Georgia.
Furthermore, a special web-portal will be launched where citizens will get information about the air quality in certain locations online.