ოთარ შამუგია გაეროს მუდმივ კოორდინატორს საქართველოში დიდიე ტღებიუკს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ და გაეროს მუდმივმა კოორდინატორმა საქართველოში დიდი ტღებიუკმა სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების, ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციის, კლიმატის ცვლილებების შერბილების კუთხით სტრატეგიული თანამშრომლობის გაძლიერებაზე იმსჯელეს.
შეხვედრაზე ოთარ შამუგიამ გაეროს მუდმივ კოორდინატორს სამინისტროს მიერ განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები გააცნო და ყურადღება საკანონმდებლო კუთხით მიღწეულ პროგრესზე გაამახვილა. მინისტრმა პარტნიორებს რეფორმების პროცესში გაწეული მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
„გაეროს მხარდაჭერით, როგორც სოფლის მეურნეობის, ასევე გარემოს დაცვის მიმართულებით მნიშვნელოვან პროექტებს ვახორციელებთ. მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად, გარემოსდაცვითი მიმართულებით არაერთი რეფორმა განვახორციელეთ, მიმდინარეობს სოფლის მეურნეობის მხარდამჭერი პროგრამები, რომელიც ფერმერებს, მეწარმეებს და სოფლად მცხოვრებ მოქალაქეებს ხარისხიანი პროდუქტის წარმოებაში, მეტი შემოსავლის მიღებასა და სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებაში ეხმარება. ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღების შემდეგ, ჩვენი ვალდებულებები კიდევ უფრო გაიზარდა, რაც პარტნიორებთან უფრო მჭიდრო თანამშრომლობას მოითხოვს“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
გაეროს მუდმივმა კოორდინატორმა საქართველოში დიდიე ტღებიუკმა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან წლების განმავლობაში არსებულ ნაყოფიერ თანამშრომლობას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ გაერო საქართველოს მხარდაჭერას მომავალშიც გააგრძელებს.
„ვაგრძელებთ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობას სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების, კლიმატის ცვლილების შერბილების, ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციის მიმართულებით. მოხარული ვარ, რომ ვხედავ გაეროს სხვადასხვა ორგანიზაციასთან ძალიან ნაყოფიერ თანამშრომლობას. იმისთვის, რომ მივაღწიოთ მდგრად განვითარებას საქართველოში და შემცირდეს სიღარიბე, რაც ეროვნული პრიორიტეტია,  აუცილებელია ადგილობრივ საზოგადოებასთან მუშაობა და სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარების ხელშეწყობა“, - განაცხადა დიდიე ტღებიუკმა.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (UNFAO) წარმომადგენლის მოადგილე საქართველოში მამუკა მესხი ესწრებოდა.

Otar Shamugia meets with Didier Trebucq, UN Resident Coordinator in Georgia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, and Mr. Didier Trebucq, Resident Coordinator at the United Nations in Georgia, addressed issues on enhancing strategic collaboration in the rural and agricultural development areas, biodiversity conservation, and climate change mitigation.
During the meeting, Mr.Shamugia briefed the UN Resident Coordinator on the Ministry's current programs and the progress made in the legislative area.
The Minister thanked the partners for their assistance in implementing reforms.
" We are implementing significant initiatives in agricultural and environmental protection areas with the support of the United Nations. Moreover, we have implemented several environmental reforms to achieve sustainable development goals, besides agricultural support programs are being launched, which help farmers, entrepreneurs, and rural residents produce quality products, increase income, and improve their socioeconomic conditions. Since gaining the EU candidate status, our commitments have expanded even more, which requires closer cooperation with our partners," said Mr Otar Shamugia.
The Resident Coordinator of the United Nations in Georgia emphasized the long-standing and fruitful cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, noting that the United Nations will continue to support Georgia further.
" We continue cooperating with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia on rural and agricultural development, climate change mitigation, and biodiversity protection areas. I am happy to see very fruitful cooperation with various UN organizations. It is necessary to work with the local community and promote the development of the agricultural sector to achieve sustainable development in Georgia and reduce poverty, which is a national priority," said Didier Trebucq.