ავტომობილთა იმპორტიორებისთვის პროცედურები მარტივდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კოორდინაციით, ბიზნეს ასოციაციასთან და ავტომობილთა იმპორტიორებთან თანამშრომლობით, შემუშავდა და, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, განხორციელდა ცვლილებები ავტომობილის ემისიის ევრო 5 (Euro 5b) სტანდარტის შემოღების შესახებ საქართველოს მთავრობის 2023 წლის 28 ივნისის დადგენილებაში.
განხორციელებული ცვლილების შედეგად, გაადვილდება და გაუმჯობესდება ტექნიკური რეგლამენტის აღსრულებისა და მანქანების რეგისტრაციის პროცესი.
განახლებული რეგლამენტი აფართოებს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში წარმოსადგენი დოკუმენტების ჩამონათვალს ავტომობილის ემისიების ზღვრულ ნორმებთან შესაბამისობის დასადასტურებლად. ეს ცვლილება ავტომობილის იმპორტიორებს სთავაზობს უფრო მეტ მოქნილობას  საჭირო დოკუმენტაციის მოპოვებაში.
აღსანიშნავია, რომ უკვე არსებულ ქვეყნების ჩამონათვალს დაემატა ორი ახალი ქვეყანა - ისრაელი და ჩინეთი. აღნიშნულ ქვეყნებში სრულად დანერგილია ევრო 5 სტანდარტის ტოლფასი მოთხოვნები. შესაბამისად, დაინტერესებულ ავტოიმპორტიორებს აღარ დასჭირდებათ სამინისტროს დასკვნა 1 წელზე მეტი ასაკის და სათანადო წელს გამოშვებული, ჩინეთიდან და ისრაელიდან ექსპორტირებული ან ამ ქვეყნებში რეგისტრირებული ავტომობილების საქართველოში რეგისტრაციისთვის.
გამარტივებული დოკუმენტაციური კონტროლი დაწესდა როგორც უკვე ჩამონათვალში არსებულ ქვეყნებში, ასევე ახლად დამატებულ ორ ქვეყანაში - ისრაელსა და ჩინეთში.  კერძოდ, ასეთი 1 წელზე მეტი ასაკის ავტომობილის იმპორტიორს სხვა დოკუმენტაციასთან ერთად, სამინისტროს დასკვნის ასაღებად, შესაძლებლობა აქვს წარმოადგინოს ავტომობილის მწარმოებლის საქართველოში ოფიციალური წარმომადგენლის/დილერის მიერ მასთან არსებული ინფორმაციის საფუძველზე გაცემული დოკუმენტი. დოკუმენტაციური ჩამონათვალი ასევე გაიზარდა აშშ-ში ან აშშ-ს ბაზრისთვის წარმოებული ავტომობილებისთვისაც.

Simplifying Procedures for Car Importers
With the coordination of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, in cooperation with business associations and car importers, the amendments were made to the resolution of the Government of Georgia of June 28, 2023, on introducing the Euro 5 (Euro 5b) vehicle emission standard.
The implemented changes will simplify and enhance the process of enforcing technical regulations and registering vehicles.
The updated regulation expands the list of documents to be submitted to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia to confirm compliance with the vehicle emission limits and standards.
The mentioned amendment offers vehicle importers more flexibility in obtaining the required documents.
It is worth mentioning that two new countries, Israel and China, have been added to the current list of other countries. The mentioned nations fully comply with the requirements equivalent to the Euro 5 standard.
Therefore, interested auto importers will no longer need the Ministry's conclusion/approval to register in Georgia automobiles older than one year, released in the same year, exported from China or Israel, or registered in the mentioned countries.
Simplified documentation control has been established in previously enrolled nations and two newly added countries, Israel and China.
I
n particular, to obtain the conclusion of the Ministry, the importer of such a vehicle -older than one year, along with other documents, has the opportunity to submit the document issued by the official representative/dealer of the vehicle manufacturer in Georgia, based on the information available to him.
The documentation list has also been expanded for vehicles manufactured in the United States or intended for the US market.