საქართველოდან მოცვის ექსპორტმა 26 მილიონ აშშ დოლარს გადააჭარბა
მიმდინარე წლის 1 მაისიდან 14 ივლისის ჩათვლით, საქართველოდან განხორციელდა 4.5 ათასი ტონა მოცვის ექსპორტი, რომლის ღირებულებამ 26.2 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ექსპორტირებული მოცვის მოცულობა 1.6 ათასი ტონით (56%-ით), ხოლო ღირებულება - 9.1 მლნ აშშ დოლარით (53%-ით) გაიზარდა.
მოცვი ძირითადად ექსპორტირებულია: რუსეთში, გერმანიაში, პოლონეთში,  არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში, სომხეთში, ნიდერლანდებში, თურქეთში და სხვა ქვეყნებში.
აღსანიშნავია, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად უჭერს მხარს ლურჯი მოცვის ახალი ბაღების გაშენებას; სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით, 53,5 მლნ ლარის თანადაფინანსებით 2,836 ჰა ფართობი მოცვის ბაღებია გაშენებული.
მიმდინარე წლის მოცვის ექსპორტის ღირებულება 2023 წლის ექსპორტის ჯამურ მაჩვენებელს უკვე აღემატება 5.6 მლნ აშშ დოლარით. რაც შეეხება ექსპორტის რაოდენობას, 2023 წელს საქართველოდან ექსპორტირებული იყო 3.4 ათას ტონა მოცვი.

From May 1 to July 14, 2024, Georgia exported 4.5 thousand tonnes of blueberries, amounting to USD 26.2 million.
The volume of exported blueberries increased by 1.6 thousand tonnes (56%), compared to the same period last year, while the value - by USD 9.1 million (53%).
Georgia exports blueberries mainly to Russia, Germany, Poland, the United Arab Emirates, Armenia, the Netherlands, Turkey, and other countries.
It is worth mentioning that the Ministry of Environmental Protection and Agriculture actively supports planting new blueberry orchards. Within the state program "Plant the Future", 2,836 hectares of blueberry orchards have been planted throughout Georgia with the co-financing of GEL 53.5 million.
Blueberry export value increased by USD 5.6 million in 2024 compared to the previous year. As for the volume of exports, Georgia exported 3.4 thousand tonnes of blueberries in 2023.