ნინო თანდილაშვილმა კლიმატის მწვანე ფონდის საბჭოს შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა კორეის რესპუბლიკის ქალაქ სონგდოში გამართულ კლიმატის მწვანე ფონდის საბჭოს რიგით 39-ე შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
შეხვედრაზე მინისტრის პირველმა მოადგილემ, კლიმატის მწვანე ფონდში მიმდინარე ცვლილებების უკეთ გაცნობისა და პროცესებში ეფექტიანად ჩართვის მიზნით, აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში საბჭოს მიერ რეგიონული დიალოგის ორგანიზების ეფექტიანობის შესახებ ისაუბრა და ყურადღება კლიმატის მწვანე საბჭოს ფინანსურ რესურსებთან ქვეყნების ხელმისაწვდომობის გაზრდის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონი, ფონდიდან ფინანსური რესურსების მოზიდვის კუთხით, კვლავ  ვერ ეწევა სხვა რეგიონებს, მიუხედავად იმისა, რომ კლიმატის ცვლილებიდან გამომდინარე, რეგიონი მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე დგას. მზარდი ბუნებრივი კატასტროფების ფონზე კი, ეს გამოწვევები მეტად თვალსაჩინო ხდება. ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, აუცილებელია კლიმატის მწვანე ფონდის დაფინანსებაზე რეგიონული ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება და პროექტებში, ქვეყნების ეფექტიანი ჩართულობა“,- განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს პროგრამების დაფინანსების, ფონდთან პარტნიორობისა და ხელმისაწვდომობის ასევე, ფონდის აკრედიტაციის პროცესის გამარტივების საკითხები.
მნიშვნელოვანია, რომ ნინო თანდილაშვილი კლიმატის მწვანე ფონდის საბჭოში, აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონს 2023 წლის იანვრიდან წარმოადგენს. მინისტრის პირველი მოადგილე ასევე საბჭოს აკრედიტაციის კომიტეტის თავმჯდომარეა. უნდა აღინიშნოს, რომ აკრედიტაციის კომიტეტი აქტიურად მუშაობს აკრედიტაციის პროცედურების გამარტივების საკითხებზე. გამარტივებული პროცედურები კი, ფონდიდან მოზიდული სახსრებით კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლის მიმართულებით პროექტების განხორციელებას ემსახურება.
აღსანიშნავია, რომ საბჭომ რიგით 39-ე შეხვედრაზე მსოფლიოს მასშტაბით 1 მილიარდი დოლარის ღირებულების 17 ახალი პროექტი დაამტკიცა, რაც ხელს შეუწყობს კლიმატის ცვლილების შერბილების და ადაპტაციის ღონისძიებების განხორციელებას.

Nino Tandilashvili participates in the thirty-ninth meeting of the GCF Board.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, participated in the thirty-ninth meeting of the GCF Board in Songdo, Republic of Korea.
During the meeting, the First Deputy Minister discussed the efficiency of organizing a regional dialogue in Eastern Europe to get more familiar with the current changes in the Green Climate Fund and effectively engage herself in the mentioned processes.
Mrs. Tandiilashvili emphasized the importance of enhancing the capabilities of member countries to access the finances of the Green Climate Fund.
" The Eastern European region is still lagging behind other regions in attracting financial resources from the GCF, although the Eastern European region is facing significant challenges due to climate change. The mentioned challenges become more apparent against the backdrop of increased natural disasters. Considering all mentioned issues, it is necessary to improve the regional access to financing of the Green Climate Fund and the effective involvement of countries in the projects", said Mrs. Nino Tandilashvili.
The parties also addressed issues regarding funding within programs, collaboration with the fund, accessibility, and GCF's streamlined accreditation process.
It is essential that since January 2023, Mrs. Nino Tandilashvili has served as the representative of the Eastern European region on the Governing Board of the Green Climate Fund (GCF). The First Deputy Minister is also the Chair of the Accreditation Committee of the Green Climate Fund.
The Accreditation Committee is making active efforts to streamline accreditation procedures. Finances attracted from the GCF serve to undertake climate change mitigation initiatives through streamlined procedures.
It is worth noting that, at the 39th meeting, the GCF Board approved 17 new climate project proposals, totaling approximately USD 1.0 billion in GCF funding.
The mentioned initiatives will contribute to undertaking measures for mitigating and adapting to climate change.