31 ივლისი რეინჯერთა მსოფლიო დღეა
რეინჯერთა მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნულ პარკში გაიმართა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელ ბესიკ კუსიდთან ერთად რეინჯერებს პროფესიული დღე მიულოცა.
რეინჯერთა დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ფარგლებში, წელს, ტრადიციულად, დაცული ტერიტორიების ყველა ადმინისტრაციაში „წლის რეინჯერი“ გამოვლინდა, რომელთაც სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ; გაიმართა რეინჯერების მიერ გადაღებული ფოტოების გამოფენაც.
ღონისძიებაზე გაიხსენეს და პატივი მიაგეს ყველა იმ რეინჯერს, რომლებიც სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაიღუპა.
“დღეს აღვნიშნავთ რეინჯერთა მსოფლიო დღეს. მინდა მივულოცო თითოეულ რეინჯერს დღევანდელი დღე და განსაკუთრებული მადლობა გადავუხადო იმ სამსახურისთვის, რასაც ეწევიან ჩვენი უნიკალური ბუნების დაცვისთვის. რა თქმა უნდა, პატივს მივაგებთ იმ ადამიანების ხსოვნას, ჩვენი გმირი რეინჯერების ხსოვნას, ვინც ამ საქმიანობას შეეწირნენ და ყველაზე უკეთესი, თავიანთი სიცოცხლე გაწირეს ამ საქმისთვის. ჩვენი ქვეყნის უნიკალური ბუნების დაცვას 500-მდე რეინჯერი ემსახურება. მათ საქმიანობაში შედის ბრაკონიერობის ფაქტის აღკვეთა, და დაუდევრობით გამოწვეულ ხანძრებთან გამკლავება, ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგი და საჭიროების შემთხვევაში, ვიზიტორთა უსაფრთხოებაზე ზრუნვა და მათი ინფორმირება. ეს არის, მე ვიტყოდი, საპატიო საქმე და სახელმწიფო ზრუნავს და აუცილებლად იზრუნებს, რომ მათ ჰქონდეთ სათანადო სამუშაო პირობები, აღჭურვილობა, სოციალური გარანტიები და ყველანაირი პირობა იმისთვის, რომ ეფექტიანად განახორციელონ საქმიანობა და იყვნენ დაფასებულები”- განაცხადა გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმაც ოთარ შამუგიამ.
საქართველოს დაცულ ტერიტორიებს, 24 ტერიტორიულ ადმინისტრაციაში გადანაწილებული 450 რეინჯერი იცავს. რეინჯერების დაცვის ქვეშ საქართველოს ტერიტორიის 13%-ზე მეტია.
მიმდინარე წელს რეინჯერთა მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ორგანიზებით, გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და შვედეთის მთავრობის პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება-საქართველო“ ფარგლებში გაიმართა.

World Ranger Day is celebrated worldwide on July 31.
Borjom-Kharagauli National Park hosted the World Ranger Day event. Mr. Otar Shamugia and the Acting Chairman of the Agency of Protected Areas, Mr. Besik Kusidi, congratulated the rangers on their professional day.
As part of the celebration of Rangers' Day this year, as in previous years, the "Ranger of the Year" was revealed, and symbolic gifts were handed to them in all administrations of protected areas. The event also included an exhibition of photos taken by the rangers.
On July 31, all ranges who have died in their line of duty for various reasons were remembered and honored.
" We're celebrating World Ranger Day today, and I want to congratulate every ranger and express my gratitude for their work safeguarding our unique ecosystem. We will honor the memory of the people, our hero rangers, who sacrificed themselves for this job and, more importantly, devoted their lives to it.
About 500 rangers dedicated to protecting our country's unique nature are in charge of preventing poaching and dealing with wildfires caused by negligence and carelessness, including monitoring biodiversity and, if necessary, taking care of the safety of visitors and informing them.
In my opinion, this is an honorable job, and the state takes care and makes all efforts to ensure that they have proper working circumstances, equipment, social guarantees, and all conditions to be more efficient with their tasks and feel appreciated " - said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
450 rangers deployed among 24 territorial administrations safeguard the  Protected Areas of Georgia and protect more than 13% of the territory of the country.
This year, the Agency of Protected Areas organized the event dedicated to the World Ranger Day as part of the "Save Nature-Georgia" project- implemented in collaboration with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Swedish Government.