ოთარ შამუგიამ სამცხე-ჯავახეთში მეფუტკრეებს მეფუტკრეობის მხარდაჭერის პროგრამა გააცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან ბესიკ ამირანაშვილთან ერთად, ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ წყრუთში, ადგილობრივ მეფუტკრეებს შეხვდა და ახალი სახელმწიფო პროგრამა გააცნო.
მეფუტკრეობის მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, მეფუტკრეებს დაუფინანსდებათ სკების ღირებულების 50% არაუმეტეს 70 ლარი სკაზე, მაგრამ არაუმეტეს 5,000 ლარი ერთ ბენეფიციარზე გადაანგარიშებით.
„მეფუტკრეების მხარდამჭერი ახალი პროგრამა საშუალებას იძლევა ჩვენმა ფერმერებმა გააფართოვონ საფუტკრე მეურნეობა და გაზარდონ თაფლის წარმოება. პროგრამის ფარგლებში, ისინი შეძლებენ, როგორც საკუთარი სკების განახლებას, ასევე ახლის შეძენას. აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლების განმავლობაში ფერმერების ხელშემწყობი არაერთი ღონისძიება გავატარეთ, 200-ზე მეტი კოოპერატივი დავაფინანსეთ სხვადასხვა აღჭურვილობის შეძენის, ასევე სკების განახლების მიმართულებით. გავაძლიერეთ ლაბორატორიული შესაძლებლობები, რომლის შედეგად შესაძლებელი გახდა სრულიად შეუფერხებლად თაფლის ექსპორტი სხვადასხვა რეგიონის ქვეყნებში და ევროკავშირის ბაზარზე. ჩვენ გავაგრძელებთ ამ მხარდაჭერას, იმისთვის, რომ გამოვიყენოთ და ავითვისოთ ის პოტენციალი, რაც ამ მიმართულებით გაგვაჩნია და ფერმერებს მხარი დავუჭიროთ ხარისხიანი და მეტი პროდუქციის წარმოებაში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო რწმუნებულის ბესიკ ამირანაშვილის განცხადებით, მეფუტკრეობა რეგიონში საკმაოდ განვითარებული დარგია. სახელმწიფო წლებია მეფუტკრე ფერმერებს სხვადასხვა პროგრამისა თუ პროექტის საშუალებით უჭერს მხარს. ახალი პროგრამაც ადგილობრივი მოსახელობისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
მეფუტკრე ფერმერები ახალ პროგრამას დადებითად აფასებენ. მინისტრთან შეხვედრის დროს მათ ხაზი გაუსვეს, რომ მიზნობრივი პროგრამა მათთვის დიდი შეღავათი იქნება და სამომავლოდ, ისინი შეძლებენ თაფლის წარმოების კიდევ უფრო გაფართოებას.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად პოტენციურ ბენეფიციარს უნდა ჰყავდეს არანაკლებ 10 ფუტკრის ოჯახი (არანაკლებ 10 სკა), ხოლო მოთხოვნილი სკების რაოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს განაცხადის გაკეთების მომენტისთვის პოტენციური ბენეფიციარის საფუტკრე მეურნეობაში რეგისტრირებული ფუტკრის ოჯახების რაოდენობის 150%-ს.
პროგრამის აუცილებელი პირობაა, რომ პოტენციური ბენეფიციარი რეგისტირებული იყოს ბიზნესოპერატორად და საფუტკრე დარეგისტრირებული ჰქონდეს ცხოველთა იდენტიფიკაციისა და მიკვლევადობის ეროვნულ სისტემაში (NAITS).
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო მეფუტკრეობის განვითარებას სხვადასხვა პროგრამისა თუ პროექტის საშუალებით უჭერს მხარს, რომელთა მიზანია ხარისხიანი თაფლის წარმოების მდგრადობის ხელშეწყობა, დარგობრივ ცოდნაზე ხელმისაწვდომობა და საერთაშორისო ბაზარზე ქართული თაფლის შესახებ ცნობადობის ზრდა, რაც სამომავლოდ შესაძლებელს გახდის, მეტი ხარისხიანი ქართული პროდუქტი მოხვდეს როგორც ადგილობრივ, ასევე საექსპორტო ბაზარზე.

Otar Shamugia briefed the beekeepers in the Samtskhe-Javakheti region on the State Program for Support of the Beekeeping field.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, along with Samtskhe-Javakheti State Representative, Mr. Besik Amiranashvili, met local beekeepers in Tskruti village, Akhaltsikhe municipality and informed them about the new state program.
Within the state support program for the beekeeping field, the beekeepers will be financed by 50% of the cost of the hives, up to GEL 70 per hive, but not more than GEL 5,000 per beneficiary.
"The new program allows our farmers to expand beekeeping field and increase honey production, enabling them to renew their hives and purchase new ones. In recent years, we have held several events to support farmers, and we have financed more than 200 cooperatives, allowing them to buy various equipment and renew their hives.
We enhanced laboratory capacities, which allowed us to export honey to countries in different regions and the European Union market without disruption.
We will continue this assistance to use and absorb our potential in the mentioned area and support farmers in producing quality and more products, " said Mr. Otar Shamugia.
According to Besik Amiranashvili, the beekeeping field is a sufficiently developed industry in the region. The state has been supporting beekeepers through various programs and projects over the years. The new program is essential for residents as well.
Beekeepers positively evaluated the new program. During the meeting, the parties emphasized that the targeted program would considerably benefit them and allow them to boost honey production further.
The potential beneficiary must have at least ten bee families (at least ten hives), and the number of hives should not exceed 150% of the number of bee families registered in the beneficiary's apiary at the time of application to participate in the program.
The potential beneficiary must register as a business operator, and the apiary should be registered in the National Animal Identification and Traceability System (NAITS) before participating in the program.
It is worth mentioning that the state promotes the development of beekeeping through different programs and projects, aiming to promote the sustainability of quality honey production, increase access to industry knowledge, and raise awareness of Georgian honey in the international market, allowing more quality Georgian products to enter both local and export markets.