გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობის სეზონი 2024 წლის 24 აგვისტოს გაიხსნება
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო „ცხოველთა სამყაროს ობიექტების, მათი სახეობების მიხედვით მოპყრობის წესების, ვადებისა და მოპოვებისთვის დაშვებული იარაღისა და მოწყობილობების ჩამონათვალის შესახებ დამტკიცების თაობაზე“ ბრძანების შესაბამისად, ნადირობის სეზონს 2024 წლის აგვისტოს მეოთხე შაბათს (24 აგვისტო) გახსნის.
გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობის მსურველს ნადირობა გარემოდან გადამფრენი ფრინველების ამოღებაზე დაწესებული მოსაკრებლის (10 ლარი) გადახდის შემდეგ, აგვისტოს მეოთხე შაბათიდან მომდევნო წლის პირველ მარტამდე პერიოდში შეეძლება. მოსაკრებლის გადახდა შესაძლებელია საქართველოს ნებისმიერ ბანკში, მიმღები ბანკი: სახელმწიფო ხაზინა, ბანკის კოდი: 220 101 222, ანგარიშის ნომერი: №200122900, ბიუჯეტის შემოსულობების სახის განმსაზღვრელი სახაზინო კოდი: 3033.
გასათვალისწინებელია, რომ ნადირობა აკრძალულია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ ადგილებში, მათ შორის: საქართველოს ქალაქების ადმინისტრაციულ საზღვრებში, სახელმწიფო ნაკრძალებში, ეროვნულ პარკებში, ნუგზარ ზაზანაშვილის სახელობის სამუხის მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიაზე, ასევე სახელმწიფო ნაკრძალების გარშემო 500-მეტრიან და ეროვნული პარკების გარშემო 250-მეტრიან ზონებში; სამინისტროს სსიპ ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს მართვაში/სარგებლობაში არსებული საშენი მეურნეობების ფართობებზე.
გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობის მსურველმა ასევე უნდა გაითვალისწინოს, რომ ნადირობა აკრძალულია ყველა სხვა იარაღიდან, რომელიც მითითებული არ არის „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლში, კერძოდ: სანადირო გლუვლულიანი ცეცხლსასროლი იარაღიდან (თოფი), სანადირო ხრახნილლულიანი ცეცხლსასროლი იარაღიდან (კარაბინი ან შაშხანა), სანადირო კომბინირებული ცეცხლსასროლი იარაღიდან (ხრახნილლულიანი და გლუვლულიანი თოფო), სანადირო ცივი და ცივი სასროლი იარაღიდან და სანადირო პნევმატური იარაღიდან.
ნადირობისათვის დაშვებული გადამფრენი ფრინველების სახეობების ჩამონათვალი, ნადირობის ვადები და დღიური ლიმიტები ნადირობის ადგილების მიხედვით ვრცლად იხილეთ მითითებულ ბმულზე:

The hunting season for migratory birds will open on August 24, 2024.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia will open the hunting season on the fourth Saturday of August 2024 (August 24) following the ‘’Approval of Regulations on Animal Objects, the Rules of their Hunting According to the Species, Terms, and a List of Weapons and Equipment Permitted for their Hunting’’.
Those willing to hunt migratory birds will be able to hunt from the fourth Saturday of August to the first of March of the following year since the fee (10 GEL)  imposed on removing migratory birds from the wildlife is paid.
The fee can be paid at any bank in Georgia, receiving bank: State Treasury, bank code: 220 101 222, account number: №200122900, treasury code determining the type of budget receipts: 3033.
It is worth mentioning that hunting is prohibited in the areas established by the legislation of Georgia, in the administrative boundaries of Georgian cities, state reserves, national parks, Nugzar Zazanashvili Samukhi Multipurpose Use Protected Area, including in 500-meter zones around state reserves and 250-meter zones around national parks; on the areas of existing farms under the management/use of the National Wildlife Agency.
Hunting on migratory birds is prohibited with other weapons not specified in Article 7 of the Law of Georgia "On Weapons", specifically, smooth-bore firearms (rifle), hunting with bolt-action firearms (carbine or rifle), hunting with combined guns (bolt-action firearms and smooth-bore rifle), and hunting with cold or pneumatic weapons.
For the list of species of migratory birds allowed for hunting, hunting terms, and daily bag limits considering areas permitted for hunting, see the link: